Dwa międzynarodowe spotkania organizacji inżynierskich w Brukseli

09.01.2012

Od 7 do 9 grudnia 2011 r., przedstawiciele Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB) w osobach prezesa, mgr inż. Andrzeja Rocha Dobruckiego, oraz przewodniczącego Komisji ds. Współpracy z Zagranicą, prof. Wojciecha Radomskiego, uczestniczyli w dwóch ważnych spotkaniach międzynarodowych organizacji inżynierskich w Brukseli.

Były to: I Europejski Dzień Inżynierski (ang. 1st European Engineers’ Day), zorganizowany wspólnie przez dwie organizacje, a mianowicie Europejską Radę Inżynierów Budownictwa (ang. European Council of Civil Engineers – ECCE) i Europejską Radę Izb Inżynierskich (ang. European Council of Engineers Chambers – ECEC), oraz – drugie spotkanie – doroczne Zgromadzenie Ogólne ECEC.

Ze względu na zbliżone nazwy oraz podobne anglojęzyczne skróty obu wymienionych organizacji, warto raz jeszcze przypomnieć podstawowe między nimi różnice.

ECCE jest założoną w 1985 roku organizacją, skupiającą przede wszystkim działające w różnych krajach europejskich stowarzyszenia inżynierów budownictwa, mających często charakter stowarzyszeń naukowo-technicznych, związanych przede wszystkim z tzw. branżą budowlano-konstrukcyjną. Polska była w niej reprezentowana do niedawna przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), a po wycofaniu się jego, od maja 2010 roku jest reprezentowana przez PIIB (por. „Inżynier Budownictwa”, nr 7/8 2010). Obecnie do organizacji tej należą 24 krajowe stowarzyszenia inżynierów budowlanych.

ECEC jest organizacją powstałą w 2003 roku, skupiającą wyłącznie izby inżynierskie, a więc organy samorządów zawodowych, do których – w odróżnieniu od stowarzyszeń i związków – przynależność jest obowiązkowa dla osób pełniących tzw. samodzielne funkcje w budownictwie. Jej zakres działania jest szerszy od ECCE, ponieważ obejmuje ona wszystkie specjalności zawodowe inżynierów budownictwa. Polska należy do grona 10. członków założycieli tej organizacji międzynarodowej, o czym już wielokrotnie wspominano na łamach „Inżyniera Budownictwa”. Obecnie należą do niej izby 16 krajów europejskich.

 

I Europejski Dzień Inżynierski – 8 grudnia 2011 r., Bruksela, The Stanhope Hotel

Spotkanie to zorganizowane, jak wspomniano, wspólnie przez ECCE i ECEC, miało na celu zarówno pogłębienie integracji środowiska inżynierów budownictwa w skali europejskiej, jak i promowanie ich roli nie tylko w obszarze techniki, lecz także w życiu gospodarczym i społecznym naszego kontynentu. Chodziło też o wyartykułowanie i przedyskutowanie problemów i wyzwań stojących przed światem inżynierów budownictwa w Europie i na świecie, zwłaszcza w aspekcie strategii zrównoważonego rozwoju. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie kraje członkowskie obu wymienionych organizacji oraz przedstawiciele różnych organów Unii Europejskiej oraz prezydent Światowej Federacji Organizacji Inżynierskich (ang. Word Federation of Engineering Organization – WFEO), Adel al Kharafi.

I Europejski Dzień Inżynierski najlepiej i w najbardziej syntetyczny sposób można scharakteryzować, wymieniając dwa główne tematy tego spotkania oraz tytuły poszczególnych wystąpień.

Temat I to „Rola dyplomowanych inżynierów w Europie – wartość społeczna i wpływ na warunki życia, struktura i mobilność zawodowa”. W ramach tego tematu wygłoszono następujące prelekcje:

– Jürgen Tiedje z Komisji Europejskiej: Dyrektywa o kwalifikacjach zawodowych;

– Vassilis Economopoulos, poprzedni prezydent ECCE: Zawód i kształcenie inżynierów budownictwa w Europie;

– Rudolf Kolbe, Wiceprezydent Europejskiej Rady Wolnyh Zawodów (ang. European Council of the Liberal Professions – CEPLIS) i delegat ECEC w tej organizacji: Uznawanie kwalifikacji inżynierskich w Europie – punkt widzenia ECEC;

– Fernando Branco, Prezydent Elekt ECCE: Mobilność inżynierów budownictwa w Europie – punkt widzenia ECCE;

– David Lloyd-Roach, dyrektor ds. członkostwa Brytyjskiego Związku Inżynierów Budownictwa (ang. Institution of Civil Engineers – ICE): Brytyjscy inżynierowie dyplomowani i uznawanie ich kwalifikacji w Europie i na świecie.

Temat II to „Kwalifikacje inżynierów i zamówienia publiczne”. W ramach tego tematu wygłoszono następujące prelekcje:

– Heide Rühle, przedstawicielka Parlamentu Europejskiego: Zmiana w zamówieniach publicznych – ku poprawie jakości i innowacyjności;

– Jesf Robl, prezydent ECEC: Usługi inżynierskie oparte na wiedzy – między konkurencją i zgodnym działaniem;

– David Hutchinson, były wiceprezydent ICE: Rola klienta w udanych przetargach projektowych i wykonawczych.

Po zakończeniu prelekcji na oba wymienione tematy główne, przeprowadzana była dyskusja z udziałem uczestników obrad, której moderatorem był Wilhelm Reimann, dyrektor jednej austriackich firm menadżerskich, działających w obszarze budownictwa. Materiały z przedstawionymi wyżej wystąpieniami nie były drukowane – prezentacje w języku angielskim zostały rozesłane do uczestników spotkania i są dostępne w Biurze Rady Krajowej PIIB w Warszawie.

Relacjonowane spotkanie nie zakończyło się wprawdzie jakimiś konkretnymi wnioskami realizacyjnymi, natomiast pozwoliło na poznanie występujących problemów, trudności i zadań stojących przed europejską społecznością inżynierów budownictwa. Społeczność ta pełni ogromną rolę społeczną i gospodarczą, ale nie jest dostatecznie silnie reprezentowana w porównaniu z innymi zawodami, zwłaszcza prawniczymi i ekonomicznymi. Dlatego każda forma sprzyjająca uświadamianiu tej roli decyzyjnym organom Unii Europejskiej i władzom poszczególnych krajów członkowskich jest niezwykle ważna i w tym sensie brukselskie spotkanie trzeba uznać za potrzebne i pożyteczne.

 

VIII Zgromadzenie Ogólne ECEC – 9 grudnia 2011 roku, Bruksela, The Stanhope Hotel

Zgromadzenie to zostało poprzedzone zebraniem Zarządu ECEC w dniu 7 grudnia 2011 r., które odbyło się w siedzibie przedstawicielstwa (biura łącznikowego, ang. ECEC EU Liaison Office) tej organizacji w Unii Europejskiej. W zebraniu tym uczestniczyli reprezentanci PIIB.

Doroczne Zgromadzenie Ogólne ECEC (ang. General Assemnbly Meeting) poświęcone było przedstawieniu i przedyskutowaniu podjętych poprzednio działań oraz zamierzeń na najbliższą przyszłość. Działalność ECEC w 2011 r. zaprezentowali prezydent Josef Robl z Austrii oraz sekretarz generalny Efstathios X. Tsegos z Grecji. Działalność ta była skupiona na następujących głównych sprawach.

– Ustosunkowaniu się do nowego potraktowania przez Komisję Europejską Dyrektywy o Kwalifikacjach Zawodowych. Warto tu przypomnieć, ze dyrektywa ta dotyczy wszelkich profesji, nie specyfikuje wymagań dotyczących działalności inżynierów budownictwa i dlatego wymagane jest wypracowanie jej interpretacji zgodnej z interesem środowiska inżynierskiego i zapewniającej jednocześnie wysoką jakość świadczonych przez nie usług. Zgodny z dyrektywą swobodny przepływ tych usług stoi w pewnej sprzeczności z ochroną rynku pracy w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Dlatego sprawa nie jest prosta. ECEC popiera takie działania, jak powołanie Wspólnej Platformy (ang. Common Platform) stanowiącej „narzędzie” do uzgadniani wymagań dotyczących kwalifikacji inżynierskich, Kartę Zawodową (ang. Professional Card), czyli wysoce skomputeryzowany system rejestrujący w skali europejskiej kwalifikacje oraz zawodowe osiągnięcia indywidualne inżynierów budownictwa, następnie lepszy dostęp do informacji dotyczących uznawania kwalifikacji zawodowych oraz systemu szkoleń podyplomowych. Natomiast ECEC sprzeciwia się z jednej strony częściowemu tylko (tj. ograniczonemu) dostępowi do działalności inżynierskiej oraz – z drugiej strony – zwiększenia otwartości ogólnego systemu dostępności do działalności inżynierskiej, oraz formalnemu komplikowaniu relacji klient-inżynier.

– Ustosunkowaniu się do reformy przepisów o zamówieniach publicznych, która ma prowadzić do zapewnienia w większym niż dotychczas stopniu wysokiej jakości prac inżynierskich.

– Relacji z innymi europejskimi i światowymi organizacjami inżynierskimi i zawodowymi, główne: ECCE, CEPLIS, WFEO.

– Przygotowaniach do relacjonowanego wyżej Europejskiego Dnia Inżynierskiego.

– Rozpropagowaniu Kodeksu Etycznego (ang. Code of Conduct) i Kodeksu Jakości (ang. Code of Quality) jako oficjalnych dokumentów obowiązujących wszystkie kraje członkowskie ECEC. Warto w tym miejscu raz jeszcze przypomnieć o wiodącej roli PIIB i piszącego te słowa w opracowaniu drugiego z tych dokumentów (por. „Inżynier Budownictwa”, nr 10, 2009, nr 1, 2010 oraz nr 3, 2011).  

Ponadto Rudolf Kolbe jak delegat ECEC do CEPLIS omówił działalność tej drugiej organizacji w zakresie dotyczącym inżynierów budownictwa, a Joachim Jobi z biura łącznikowego ECEC w Brukseli przedstawił działania polityczne Unii Europejskiej w 2011 r., dotyczące inżynierów.

Na Zgromadzeniu Ogólnym przyjęto raport audytorów ECEC z wykonania budżetu w 2010 r. oraz dokonano wyboru audytorów – jednym z nich został po raz kolejny niżej podpisany.

Szczegółowy protokół z VIII Zgromadzenia Ogólnego ECEC jest dostępny w języku angielskim w Biurze Rady Krajowej PIIB w Warszawie.

 

* * *

 

Na zakończenie stwierdzić wypada, iż mimo znanego kryzysu w niektórych krajach Unii Europejskiej, rola inżynierów budownictwa nie na naszym kontynencie wydaje się wzrastać. Wynika to z wielu niezaspokojonych potrzeb w zakresie właśnie budownictwa. Udział PIIB w międzynarodowych organizacjach inżynierskich jest dostrzegany i – bez fałszywego wstydu – wysoko ceniony. Musimy być nadal w centrum tego, co w zakresie legislacji i innych działań występuje w skali Europy. Potwierdzeniem tej potrzeby są dwa zrelacjonowane tu spotkania.  

 

Wojciech Radomski

przewodniczący Komisji PIIB ds. Współpracy z Zagranicą

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in