Dolina Szwajcarska w Warszawie stała się energooszczędna

11.09.2024

Dolina Szwajcarska zyskała nowe, energooszczędne latarnie, które pozwolą nawet trzykrotnie zmniejszyć zużycie energii w tej zabytkowej przestrzeni.

 

Dolina Szwajcarska

 

W warszawskim parku Dolina Szwajcarska zmodernizowano 42 latarnie. Prace polegały głównie na wymianie starych i zniszczonych opraw na LED-owe, które są bardziej energooszczędne i efektywne. Pozwolą zaoszczędzić ok. 7000 kilowatogodzin energii w skali roku. Oznacza to, że oświetlenie parku będzie zużywać trzy razy mniej prądu niż dotychczas.

Nowe oprawy nie tylko znacznie zmniejszą zużycie prądu w parku Dolina Szwajcarska, ale również zredukują zanieczyszczenie światłem w okolicy, co poprawi komfort życia okolicznych mieszkańców. Skierują one strumień świetlny tam, gdzie jest to potrzebne, dzięki czemu rośliny oraz zwierzęta w parku będą mogły wrócić do naturalnego rytmu dobowego.

Inicjatywę przeprowadził E.ON Polska wspólnie z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy.

Już teraz mieszkańcy miast konsumują nawet do 80% całej produkowanej energii, a za 20 lat ta konsumpcja może wzrosnąć dwukrotnie. Dlatego w aglomeracjach miejskich, takich jak Warszawa, niezwykle istotne jest zoptymalizowanie sposobu wykorzystywania energii elektrycznej. Wiąże się to z analizą potrzeb, a także ustaleniem, jakie wyzwania wynikają z życia w dużym mieście.

 

Dolina Szwajcarska

 

– Cieszy nas, że dzięki współpracy z przedsiębiorstwami w stolicy mamy jeszcze więcej zieleni czy małej architektury, a także możemy modernizować zabytkowe parki. Od 2021 r. w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy zawarliśmy 29 umów, posadziliśmy ponad 2000 m² zieleni niskiej i urządziliśmy park kieszonkowy. To nie pierwszy raz, gdy współpracujemy z E.ON Polska – w 2022 r. rozpłytowaliśmy 250 m² powierzchni betonowych – mówi Magda Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

 

Źródło: E.ON Polska S.A.

 

Czytaj także:

Zanieczyszczenie światłem – przyczyny, skutki, sposoby ograniczania

Energooszczędne oświetlenie wnętrz obiektów użyteczności publicznej

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in