Debata „Zrównoważone budownictwo – wybrane aspekty”. RELACJA

08.10.2024

Debata odbyła się 3.10.2024 r. w siedzibie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Panelistami byli przedstawiciele firm i organizacji, którzy na co dzień uczestniczą w budowlanym procesie inwestycyjnym na różnych jego etapach.

 

 

Eksperci ocenili poziom wdrażania idei i przepisów dotyczących zrównoważonego budownictwa w Polsce, wskazali problemy, z którymi mierzą się profesjonaliści z branży budowlanej oraz inwestorzy.

 

Według Krzysztofa Kality, dyrektora produktu w Deceuninck Poland, świadomość społeczeństwa na temat budownictwa zrównoważonego w Polsce jest jeszcze dość niska, do tego producenci materiałów budowlanych nie są aktualnie zobligowani do deklarowania parametrów środowiskowych produktów. To sprawia, że inwestorzy nie są zainteresowani zrównoważonymi materiałami, zwłaszcza że są one droższe od standardowych.

W dalszej części dyskusji ekspert zwrócił uwagę, że termomodernizacja i energooszczędność budynków jest oczywiście bardzo ważna w procesie zrównoważonego rozwoju, ale powinniśmy też mieć świadomość, z jakich surowców produkowane są materiały budowlane oraz ile energii pochłania ten proces. Podkreślił również znaczenie recyklingu w branży budowlanej.

 

Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, zwrócił uwagę na problem bardzo dużych kosztów przebudowy czy remontów starych budynków, z uwzględnieniem nowoczesnych technologii. Zaobserwował natomiast pozytywny trend dotyczący nowych budynków – większość z nich jest już projektowana zgodnie z najwyższymi standardami energetycznymi. Według panelisty projektanci, wykonawcy oraz producenci wyrobów budowlanych są gotowi na realizację celów zrównoważonego budownictwa, jednakże inwestorzy, szczególnie indywidualni, mogą nie udźwignąć wysokich kosztów inwestycyjnych z tym związanych.

 

 

O redukcji śladu węglowego mówił Marek Suchocki, industry engagement strategy senior manager w Autodesk. Ekspert zwrócił uwagę, że branża budowlana skupia się na kosztach redukcji podczas procesu inwestycyjnego, a zapomina o kalkulacji kosztów emisji w cyklu życia obiektu. Podkreślił ogromne znaczenie gospodarki obiegu zamkniętego wobec prognozowanego dużego wzrostu podaży nowych budynków mieszkalnych na świecie.

 

Temat finansowania inwestycji proekologicznych przedstawił Mieczysław Derczyński, główny inżynier ekolog Banku Ochrony Środowiska. BOŚ już od 33 lat wspiera realizację inwestycji ekologicznych oraz zrównoważonych i osiągnął na tym polu wymierne efekty, które przekładają się na redukcję emisji pyłów, dwutlenku siatki, tlenków azotu i CO2 oraz znaczący udział w produkcji czystej energii. Ekspert omówił liczne formy kredytowania oraz programy finansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych i budowy obiektów energooszczędnych, przedstawił też przykłady zrównoważonych inwestycji.

 

 

Problemy zawiązane z rewitalizacją terenów poprzemysłowych w kontekście wejścia w życie nowych przepisów dotyczących planowania przestrzennego omówił Kamil Kłosiński, radca prawny w kancelarii SWK Legal z Wrocławia. Panelista przybliżył też definicję powierzchni biologicznie czynnej, a także zwrócił uwagę na problemy, które mogą pojawić się w związku z realizacją inwestycji zgodnie z przepisami określającymi procentowy jej udział w powierzchni zabudowy.

 

Kilkukrotnie podczas dyskusji pojawiał się wątek dotyczący kosztów inwestycyjnych w budownictwie zrównoważonym, które są wyższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Dlatego też eksperci podkreślali znaczenie oszczędności, które są możliwe do osiągnięcia podczas wielu lat użytkowania zrównoważonego budynku, jednakże równocześnie należy edukować społeczeństwo w tym zakresie.

 

 

Zdaniem Rafała Zarzyckiego konieczne jest opracowanie i wdrożenie systemowych rozwiązań wspierających, szczególnie inwestorów indywidualnych, podczas procesu modernizacji starych lub budowy nowych domów. Obecnie obowiązujące warunki techniczne sprzyjają już budowie nowoczesnych, energooszczędnych i niskoemisyjnych budynków, a wdrażanie kolejnych, wyśrubowanych wytycznych technicznych w budownictwie, wynikających m.in. z realizacji idei budownictwa zrównoważonego, może przyczynić się do dalszego zwiększania kosztów budowy.

 

W podsumowaniu debaty Kamil Kosiński powiedział, że nikt nie kwestionuje założeń zielonego ładu, ale są one zbyt ambitne, a przy tym zapomniano o równowadze pomiędzy tym, co jest potrzebne, a co jest możliwe do zrealizowania.

 

FILM – zapis całego panelu dyskusyjnego

 

Organizator debaty: Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

Uczestnicy debaty:

Aneta Grinberg-Iwańska, redaktor naczelna miesięcznika „Inżynier Budownictwa”

Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

Marek Suchocki, industry engagement strategy senior manager w Autodesk

Krzysztof Kalita, dyrektor produktu w Deceuninck Poland

Mieczysław Derczyński, główny inżynier ekolog Banku Ochrony Środowiska

Kamil Kłosiński, radca prawny w kancelarii SWK Legal z Wrocławia

 

 

Fot. Mikołaj Grajnert – MARKFILM

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in