W sierpniu 2020 r. Cech Kominiarzy Polskich zrealizował warsztaty szkoleniowe z czyszczenia i obsługi wentylacji mechanicznej.
Podstawowe prace wykonywane przez kominiarzy dotyczą obsługi przewodów kominowych. Ich właściwe utrzymanie znacząco wpływa na jakość powietrza zewnętrznego. Należy jednak pamiętać, że zagrożenia chorobotwórcze dla naszego organizmu nie dotyczą tylko powietrza zewnętrznego. Równie istotne jest właściwe utrzymanie przewodów instalacji wentylacyjnej w budynkach, a co za tym idzie poprawa jakości powietrza wewnątrz budynków. O tym, jak istotna jest jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń cały świat miał okazję przekonać się w ostatnich czasach, gdy jeszcze więcej czasu spędzaliśmy w pomieszczeniach i musieliśmy szczególnie zadbać o sterylność miejsc, w których przebywamy.
Polecamy też:
- Wentylacja mechaniczna w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych
- Wentylacja w budynkach użyteczności publicznej
- Sterowanie wentylacją mechaniczną w garażach
W Polsce brak jest jednoznacznych regulacji prawnych wskazujących na konieczność i częstotliwość czyszczenia przewodów coraz bardziej powszechnej wentylacji mechanicznej. Co prawda w przypadku gdy sprawa dotyczy obiektów służby zdrowia i firm związanych z produkcją i sprzedażą żywności takie przepisy istnieją, lecz mało kto wie, że oprócz centrali czyszczeniu poddać należy także przewody wentylacyjne. To od poziomu ich czystości bezpośrednio zależy sprawność instalacji, jakość powietrza w budynku czy bezpieczeństwo pożarowe. Gdy już w budynku zaistnieje potrzeba czyszczenia kanałów wentylacyjnych, to z powodu małej liczby wykwalifikowanych fachowców, tematem zajmują się często osoby niekompetentne.
Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom społecznym i konieczności poprawy czystości powietrza w obiektach budowlanych Cech Kominiarzy Polskich podjął niełatwe wyzwanie organizacji warsztatów szkoleniowych z czyszczenia i obsługi wentylacji mechanicznej. Warsztaty odbyły się w dniach 20-21.08.2020 w Izbie Rzemieślniczej w Opolu.
Celem szkolenia było przygotowanie kominiarzy do tego typu prac. Warto zaznaczyć, że to właśnie kominiarze w innych krajach Europy wykonują czynności związane z serwisowaniem wentylacji mechanicznej.
Początkowo planowano przeszkolenie kominiarzy z województwa opolskiego i pogranicza czeskiego. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania i oprócz kominiarzy z pogranicza polsko-czeskiego w województwie opolskim na szkolenie zgłosili się przedstawiciele z dalszych części kraju – aż z ośmiu województw.
Polscy i czescy trenerzy mówili o rodzajach instalacji wentylacyjnych i sposobach ich działania. Przedstawiono najbardziej innowacyjne rozwiązania wentylacji przeznaczonej do budynków jednorodzinnych. Omówiono zasady utrzymania i czyszczenia różnego rodzaju instalacji wentylacyjnych począwszy od małych dedykowanych do pojedynczych pomieszczeń czy budynków jednorodzinnych, aż po bardzo duże instalacje występujące w centrach konferencyjnych, hotelach i szpitalach. Cały zakres składał się z części praktycznej i teoretycznej. Kominiarze mieli także okazję zapoznać się ze skutkami zdrowotnymi i czynnikami chorobotwórczymi, które pojawiają się gdy instalacje wentylacyjne są źle utrzymane (nie są czyszczone i nie są poddawane konserwacji).
Warsztaty zakończyły się konferencją podczas, której odbył się briefing prasowy. Zadanie zostało sfinansowane przez samorząd województwa opolskiego.
Cech Kominiarzy Polskich