Normal
0
21
false
false
false
MicrosoftInternetExplorer4
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}
Odpowiada Jacek Jarząbek – zastępca Głównego Geodety Kraju, Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie pojęcia „aktualna mapa zasadnicza”. Ustawa – Prawo budowlane reguluje w art. 29a, że budowa przyłączy, m.in. wodociągowych i kanalizacyjnych, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Czy w takim przypadku za właściwą mapę należy uznać tzw. mapę do celów projektowych czy można uznać plan sytuacyjny sporządzony na mapie pobranej z zasobów geodezyjnych?
Przez pojęcie „aktualna mapa zasadnicza” należy rozumieć wyłącznie taką mapę zasadniczą, która w swojej treści zawiera wszystkie aktualne, określone przepisami szczegóły terenowe dla obszaru, który jest przedmiotem zainteresowania inwestora.
Warunek aktualności mapy zasadniczej spełniony jest wówczas, gdy nastąpiło porównanie treści tej mapy z sytuacją występującą w terenie oraz kiedy nowe szczegóły terenowe zostały pomierzone przez wykonawcę prac geodezyjnych i kartograficznych, a materiały powstałe z pomiaru uzupełniającego przekazane do powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w myśl art. 12 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287).
Należy podkreślić, że aktualność mapy zasadniczej jest potwierdzana przez właściwy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej poprzez poświadczenie zaktualizowania i opatrzenie klauzulą o treści: „Niniejsza mapa może służyć do celów projektowych”, o czym mowa w pkt 8 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu (Dz.U. Nr 49, poz. 493).
Ponadto z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz.U. Nr 25, poz. 133) wynika, jakie dodatkowe elementy składają się na treść mapy do celów projektowych. A zatem prace projektowe, poprzedzające realizację inwestycji, muszą być wykonywane na kopii aktualnej mapy zasadniczej – zgodnie z § 4 ust. 1 tego rozporządzenia.
Odnosząc się do pytania zadanego w kontekście art. 29a ustawy – Prawo budowlane, zauważyć należy, że podstawą do wykonania planu sytuacyjnego, o którym mowa w art. 29a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.), jest kopia aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Wyjaśniając problem, zauważyć należy, że wskazany do wykonania w art. 29a ustawy – Prawo budowlane plan sytuacyjny powinien być uznany jako odpowiednik wymienionego w § 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych projektu zagospodarowania działki lub terenu, gdyż zarówno plan sytuacyjny, jak i projekt zagospodarowania działki lub terenu, czyli mapa do celów projektowych (§ 5 rozporządzenia), powinny być wykonane na kopii aktualnej mapy zasadniczej.
Podkreślenia wymaga, iż w przypadku budowy sieci uzbrojenia terenu, o których mowa w art. 2 pkt 11 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne, inwestor jest obowiązany przedstawić projekt usytuowania tych sieci na mapie z klauzulą o treści: „Niniejsza mapa może służyć do celów projektowych” i uzgodnić ten projekt z właściwymi starostami (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy).
W świetle powyższego art. 29a ustawy – Prawo budowlane dotyczący budowy przyłączy wiąże się z koniecznością wykonania projektu usytuowania przyłączy na planie sytuacyjnym, rozumianym jako mapa do celów projektowych, zgodnie z wymogami § 9 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 2 kwietnia 2001 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej (Dz.U. Nr 38, poz. 455).
Mapę zasadniczą, która w swojej treści zawiera aktualnie występujące w terenie określone szczegóły terenowe i została przyjęta do powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, można uznać za właściwą do sporządzenia projektu budowy przyłącza.
W związku z tym „plan sytuacyjny sporządzony na mapie pobranej z zasobów geodezyjnych” bez sprawdzenia jej aktualności nie spełnia wymogu w zakresie aktualności mapy wykorzystywanej do jego sporządzenia. W takim przypadku mapa zasadnicza udostępniona przez ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej opatrywana jest klauzulą o treści: „Niniejsza mapa nie może służyć do celów projektowych”.
Niniejsze teksty nie stanowią oficjalnej wykładni prawa i nie są wiążące dla organów administracji orzekających w sprawach indywidualnych.