BUDMA 2007

21.02.2007

Na targach coś ciekawego mogli znaleźć inwestorzy, projektanci, wykonawcy, naukowcy, rzemieślnicy i osoby remontujące własny dom lub mieszkanie.

Na targach coś ciekawego mogli znaleźć inwestorzy, projektanci, wykonawcy, naukowcy, rzemieślnicy i osoby remontujące własny dom lub mieszkanie.
Największe polskie targi budownictwa zgromadziły w Poznaniu w dniach 23–26 stycznia 2007r. ponad 1200 wystawców z 29 państw i przyciągnęły rekordową liczbę gości. Ożywienie w budownictwie wyraźnie przekłada się na wzrost zainteresowania targami. Tradycyjnie już obok stałej ekspozycji zorganizowane zostały różne seminaria i spotkania, na których omawiano wybrane zagadnienia z szeroko pojętego obszaru budownictwa.

Fot. 1. Stoisko Wydawnictwa PIIB na targach. Fot.: archiwum redakcji.

W ramach Forum Inwestycyjnego zaplanowano bloki tematyczne, dotyczące budownictwa mieszkaniowego, drogowego, sportowego, architektury, zarządzania firmą, bhp, wymagań Urzędu Dozoru Technicznego, bezpieczeństwa wind. Zaprezentowano je w ramach czterech Salonów: materiałów budowlanych, stolarki budowlanej, wykończenia i wystroju wnętrz oraz Salonu usług budowlanych. Rzemieślnicy mogli zapoznać się z m.in. z techniką przechowywania zapraw budowlanych, prawidłowym układaniem dachówki, mocowaniem rynien i montowaniem okien dachowych. Salon ekspertów poświecono głównie energooszczędności w projektowaniu, architekturze i wykonawstwie.

Fot. 2. Stoisko Wielkopolskiej Izby Budownictwa na targach. Fot.: archiwum redakcji.

W pierwszym dniu targów odbyła się konferencja prasowa Andrzeja Aumillera – ministra budownictwa. Minister wspomniał m.in. o 38. już nowelizacji Prawa budowlanego, a także o założeniach do całkiem nowej ustawy, często nazywanej kodeksem budowlanym. Podkreślił dążenia ministerstwa do uczynienia „zawodu budowlańca w Polsce zawodem szanowanym, uznanym i przynoszącym dobre wynagrodzenia”.

Fot. 3. Minister Andrzej Aumiller i wiceminister Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa na konferencji zorganizowanej przez ITB.

{mospagebreak}
Dla członków PIIB  szczególnie ważnym wydarzeniem były Dni Inżyniera Budownictwa przebiegające pod patronatem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Organizatorami pierwszego Dnia − Salonu projektantów i Salonu wykonawców − były m.in. Wielkopolska OIIB oraz Izba Projektowania Budowlanego. Uczestników spotkania przywitał prof. Zbigniew Grabowski − prezes Krajowej Rady PIIB. Profesor podkreślił możliwości, jakie niesie rozwój polskiego budownictwa w najbliższych latach, i zwrócił uwagę na fakt, że aby w pełni móc je wykorzystać, konieczna jest ściśła współpraca administracji rządowej z samorządem zawodowym inżynierów budownictwa. Łukasz Gorgolewski z WOIIB apelował do członków Izby o aktywny udział w działaniach legislacyjnych w prawie, między innymi poprzez przesyłanie uwag do założeń do projektów ustaw zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Budownictwa. Ksawery Krassowski − prezes IPB, zreferował udział przedstawicieli PIIB i IPB w posiedzeniu podkomisji sejmowej budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej poświeconemu wyłącznie projektowaniu i roli inżyniera w procesie inwestycyjnym. Tematem dyskusji były m.in.: bariery w projektowaniu wynikające z obowiązujących przepisów, rola nadzoru budowlanego, sprawy projektów wykonawczych,  poziom cen minimalnych za projekty, weryfikacja projektów. Członkowie Izby wskazywali na problemy inwestorów i projektantów wynikające z przepisów ustawy o ochronie środowiska.

W podsumowaniu prof. Grabowski stwierdził, że w projekcie do nowej ustawy – Prawo budowlane jest przewidywane powstanie specjalnych biur do weryfikacji projektów, wskazując przy tym, że teraz sprawdzanie projektów „po koleżeńsku” nie zawsze bywa zgodne z etyką zawodową. PIIB dąży do wprowadzenia, wzorem wielu państw UE, zalecanych minimalnych cen za projekty.
Drugi Dzień Inżyniera Budownictwa poświęcono budownictwu drogowemu. Jerzy Polaczek – minister transportu – podkreślał, że wykorzystanie przyznanych środków unijnych jest wielką szansą na przełamanie zaniedbań w sferze infrastruktury drogowej w Polsce. Jednocześnie zwrócił się do obecnych na spotkaniu przedstawicieli drogowych firm budowlanych z apelem o budowanie potencjału polskich firm w perspektywie wieloletniej, aby mogły one sprostać czekającym je zadaniom.
Targom towarzyszyły ciekawe seminaria, w tym roku dotyczące m.in. techniki drogowej, innowacyjności w architekturze, zagrożeń na placu budowy, modernizacji wind, energooszczędności w budownictwie. Już po raz 15. odbyło się seminarium przygotowane przez Instytut Techniki Budowlanej, tegoroczny temat brzmiał: „Oceny regulacji prawnych i funkcjonowania rynku wyrobów budowlanych w Polsce w świetle przepisów UE”. Podczas tego spotkania odbyła się uroczystość wręczenia przez ministra Aumillera przedstawicielom kilkunastu firm Europejskich Aprobat Technicznych, Rekomendacji Technicznych ITB oraz Certyfikatów ITB (lista firm na końcu artykułu).

Na tegorocznych targach oferta tematyczna prezentowana przez wystawców była wyjątkowo szeroka. Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszyły się nowości (bliższe informacje o kilkuset z nich znajdują się na stronie http://www.budma.pl/ na tzw. wirtualnej wyspie nowości). Bardzo ważne miejsce na tegorocznej BUDMIE zajmowała informatyka, zaprezentowano przegląd rynku rozwiązań informatycznych w zakresie wspomagania: projektowania, zarządzania nieruchomościami i utrzymania budynków, kosztorysowania, harmonogramowania i zarządzania projektami, zarządzania dokumentacją projektową.
{mospagebreak}
Firmy uhonorowane uroczystym wręczaniem dyplomów podczas forum dyskusyjnego organizowanego przez ITB

Firma Otrzymany dokument Dla/w zakresie

Atlas Sp. z o.o.

Europejska Aprobata Techniczna ETA-06/0281

Złożonego systemu izolacji cieplnej Awal ROCER

CHEMFIX Products Limited Wielka Brytania

Europejska Aprobata Techniczna ETA-06/0216

Kotew wklejanych do wykonywania zamocowań w betonie niezarysowanym CHEMFIX VE-SF

SORMAT OYFinlandia

Europejska Aprobata Techniczna ETA-060285

Kotew wklejanych do wykonywania zamocowań w betonie niezarysowanym

ROCKWOOL POLSKA Sp. z o.o.

Rekomendacja Techniczna ITB RT ITB-1054/206

Fasadowych płyt z wełny mineralnej do wykonywania warstwy izolacyjnej w bezspoinowych systemach ociepleń

TERMO ORGANIKASp. z o.o.

Rekomendacja Techniczna ITB RT-ITB-1059/2006

Płyt styropianowych Termo ORGANIKA do izolacji cieplnych fundamentów i parkingów

TERMO ORGANIKASp. z o.o.

Dobrowolny certyfikat zgodności ze zharmonizowaną normą europejską PN-EN 13163:2004

Płyt styropianowych

Fabryka Styropianu „STYROPAK” Sp. z o.o.

10 lat posiadania certyfikatu zgodności PN-EN 13163:2004

Płyt styropianowych

Zakład Stolarki Budowlanej „STOLBUD” S.A.

Dobrowolny certyfikat zgodności Nr ITB-1562/W z Aprobatą Techniczną ITB oraz Kryteriami Akustycznymi ITB dla wyrobów budowlanych

Jednoramowych okien i drzwi balkonowych WS-6000 z drewna klejonego warstwowo

STAHLWERK ANNAHUTTE Max Aicher GmbH&Co. KG Niemcy

Obowiązkowy certyfikat zgodności Nr ITB-1560/W z Aprobatą Techniczną ITB

Stalowych prętów gwintowanych wraz z akcesoriami

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-usługowe „WAPPEX” P. Kozłowski, W. Lewandowski Spółka Jawna

Obowiązkowy certyfikat zgodności Nr ITB-1558/W z normą PN-EN 12825:2002

Podłóg podniesionych dostępem

STARDOM S.A.

Obowiązkowy certyfikat zakładowej kontroli produkcji Nr 1488-CPD-0066 Zharmonizowane normy europejskie PN-EN 13249:2002, PN-EN 13251:2002, PN-EN 13253:2002

Geotkaniny STRADOMGEO

Firma Andrzej Kaczmarek Zakład Pracy Chronionej

Obowiązkowe certyfikaty zakładowej kontroli produkcji Nr ITB-0153/Z, Nr ITB-0154/Z, Aprobaty Techniczne

Elektroizolacyjnej wkładki dociskowej oraz przekładki podszynowej podpodkładkowej

Zakład Produkcyjno-Budowlany Jerzy Maciejewski

Obowiązkowe certyfikaty zakładowej kontroli produkcji Nr ITB-0150/Z, Nr ITB-0151/Z, Aprobaty Techniczne

Zestawów wyrobów do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków systemem PROTERM W i PROTERM S

Przedsiębiorstwo Polsko–Austriackie P.U.H „FRAPOL”

Certyfikat systemu zarządzania jakością Nr ITB-025/J, PN-EN ISO 9001:2001

Projektowania, produkcji, montażu i serwisu systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Saint-Gobain Isover Polska Sp. z o.o.

Świadectwa Weryfikacji Deklaracji Środowiskowej ITB-001 i ITB-002

Firmy produkującej wyroby z wełny szklanej i skalnej

Krystyna Wiśniewska

ZAMÓW PRENUMERATĘ

Artykuł zamieszczony 
w „Inżynierze budownictwa”, 
luty 2007. 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.