Większość społeczeństwa świadoma jest faktu, iż zapasy energii są ograniczone. Dlatego też naukowcy dążą do zdobycia nowych, odnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz cieplnej. Coraz powszechniejsze stają się zatem elektrownie wiatrowe, a także kolektory słoneczne. Jeszcze innym, nowatorskim w naszym kraju sposobem wytwarzania energii, jest budowa biogazowni rolniczych. Ta bardzo wydajna technologia środowiskowa jest popularna na zachodzie Europy.
Biogazownia – jak to działa?
Biogazownia rolniczato instalacja przygotowana do celowej produkcji biogazu z odchodów zwierzęcych, biomasy roślinnej lub organicznych odpadów. Najczęściej składa się ona z układu podawania biomasy, komory fermentacyjnej, zbiornika na biogaz, zbiornika przefermentowanego substratu oraz agregatu kogeneracyjnego. Podstawę całej konstrukcji stanowią monolityczne zbiorniki żelbetowe. Te okrągłezbiorniki żelbetowe budowanedla biogazowni w systemie Wolf System gwarantują stabilną i szczelną konstrukcję, ekonomiczną eksploatację, a przede wszystkim efektywne mieszanie, pozwalające na optymalny rozkład substratów w zbiorniku. Biogaz, powstający w procesie fermentacji metanowej, jest paliwem bogatym w metan, dwutlenek węgla, jak również wodór, siarkowodór i azot. Zawartość tych związków i pierwiastków pozwala z powodzeniem przetwarzać go na energię elektryczną i cieplną. Warto zaznaczyć, że z 1 tony gnojowicy bydlęcej można wyprodukować od 250 do 350m³biogazu, z kolei z 1 tony obornikamożna otrzymać 350-450m³biogazu, natomiast z 1t kiszonki z kukurydzy można uzyskać aż 700m3 biogazu. Z 1 ml gazu można pozyskać 1 KWh. Oznacza to, że rolnik z wyżej wymienionego przykładu uzyskać może od 25000do 36000KWh energii elektrycznej.Potencjalny roczny przychód ze sprzedaży energii elektrycznej biogazowni o mocy np. 400kW przy optymalnym wykorzystaniu wsadu i ciepła może wynieść około 2 mln złotych. Obliczenie to pokazuje, że biogazownie są idealną alternatywą dla rolników, którzy posiadają własną gnojowicę, a także mają dostęp dodarmowychorganicznych resztek z gastronomii czy odpadów roślinnych.
Budowa biogazowni z firmą Wolf
Wiedza z zakresu inżynierii środowiska pokazuje, że naśladowanie natury w przypadku utylizacji odpadów jest najprostszym rozwiązaniem. Dlatego też biogazownie generujące energię elektryczną pochodzącą z materiału resztkowego z hodowli zwierząt, produkcji roślinnej, produkcji artykułów spożywczych, a także z lokali gastronomicznych stanowią krok milowy w tym właśnie kierunku. Warto jednak zaznaczyć, że nad poprawnością procesu przetwórczego czuwa prawidłowo skonstruowana instalacja biogazowni. Liderem wśród firm specjalizujących się w budowie tego typu obiektów jest firma Wolf System. Pierwszą biogazownie zbudowaliśmy już 21 lat temu, w samej tylko Austrii postawiliśmy 40 tego typu zakładów. Co więcej rocznie budujemy około 6000 okrągłych zbiornikówi silosówżelbetowychróżnego przeznaczeniado magazynowania substancji płynnych i sypkich. Dzięki własnej konstrukcji szalunków oraz wykwalifikowanej kadrze inżynierów-statyków rozwiązania sygnowane marką Wolf gwarantują stabilną konstrukcję, która posłuży przez długie lata – tłumaczy Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o. z Siemianowic Śląskich. Eksperci w temacie budowy biogazowni wskazują, że optymalne io wiele bardziej efektywne są okrągłe zbiorniki, gdyż optymalnie wykorzystywany jest układ ogrzewaniaoraz mieszania substratu. Warto także dodać, że firma Wolf System jest w stanie w zależności od zapotrzebowania klienta, przygotowaćpełną dokumentację pod zezwolenie na budowę biogazowni, a wykwalifikowane ekipy budowlane sprawnie i zgodnie z założeniami realizują kolejne projekty. Ostatnim sukcesem była trwająca 5 miesięcy budowa biogazowni rolniczej w Kostkowicachi równolegle w Grzmiącej.
Przedsiębiorstwo Wolf System dostarcza gotowe zbiorniki fermentacyjne, pofermentacyjne, a także zbiornik magazynowy substancji przefermentowanej. Dodatkowo oferujemy także dostawę i montaż izolacjicieplnej na etapie wznoszenia zbiornika oraz wykonania elewacji zbiornika z blachy trapezoweji, jak również niektóre urządzenia technicznewyposażenia zbiornika – wyjaśnia Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o.
Instalacja do produkcji biogazu przynosi wiele korzyści. Jedną z podstawowych zalet jest zysk ze sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej dla właścicieli biogazowni.– mówi Rajmund Reichel –Warto także zaznaczyć, że jest to efektywne i proekologiczne wykorzystanie odpadów z produkcji rolnej i przetwórczej. Co więcej budowa takiego zakładu na terenie gminy może zaktywizować rolników, a także wpłynąć na modernizację polskiego rolnictwa. Lepsze wykorzystanie potencjału ziemi uprawnej, a także wykorzystanie pozostałości pofermentacyjnych jako nawozu organicznego to kolejne atuty biogazowni rolniczej. Warto także wspomnieć o redukcji emisji metanu oraz dwutlenku węgla do atmosfery, jak również nieprzyjemnego zapachu, który wydzielają odpady pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Nie można pominąć także kwestii finansowych i przychodów z tytułu podatków dla lokalnej administracji. Wymieniając kolejne zalety biogazowni rolniczych warto przede wszystkim pamiętać, że stworzone źródło energii odnawialnej będzie dostarczało do naszych domów i gospodarstw prąd oraz ciepło przez kolejne lata, jak nie stulecia. Dlatego tak ważne jest opracowanie kompletnej strategii powstawania sieci zakładów produkujących energię elektryczną z odpadów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.– dodaje ekspert z firmy Wolf System.