Za 14 miesięcy mieszkańcy Białegostoku i odwiedzający miasto będą mogli korzystać z kompleksowo zmodernizowanej Pływalni Rodzinnej.
Wartość podpisanej umowy Białostockiego Ośrodku Sportu i Rekreacji z firmą Skanska wynosi ponad 20 mln zł brutto. 7 czerwca nastąpi oddanie placu budowy wykonawcy – zapowiada dyrektor BOSiR-u Paweł Orpik. – Prace potrwają 14 miesięcy. We wrześniu 2017 r. basen będzie ponownie otwarty.
W ramach przedsięwzięcia kompleksowo przebudujemy istniejącą pływalnię. Budynek otrzyma nową elewację oraz pokrycie dachowe. Zmianie ulegnie także układ pomieszczeń wewnątrz pływalni, co umożliwi dostosowanie ich do nowych funkcji, a także usprawni działanie i poprawi komfort dla użytkowników obiektu – mówi Grzegorz Pietrowski, menadżer projektu, Skanska. Inwestycją objęte zostanie także nowe zagospodarowanie terenu z elementami małej architektury.
Białostocki basen zostanie wyposażony w jedyny w regionie basen szkoleniowy z ruchomym dnem. Rozbudowa basenu zakłada wykonanie dwóch niecek ze stali kwasoodpornej, z których jedna zostanie wyposażona w ruchome dno umożliwiające zmianę głębokości basenu w zakresie od 0 do 350 cm. To pozwoli na nowe sposoby korzystania z basenu – wymienia Pietrowski.
Ruchome dno jest specjalistycznym elementem wyposażenia nowoczesnych basenów. Mechanizm ten pozwala na dostosowanie basenu do różnego rodzaju zajęć wymagających określonej głębokości, takich jak np. nauka pływania dla małych dzieci czy zajęcia z zakresu aquareobiku.
Powstaną tu m.in. zjeżdżalnie o długości 113 i 63 m, strefa SPA z saunami, grotą solną i słoneczną łąką, a także w ramach przetargu zostanie zaprojektowana i wykonana strefa jacuzzi, wyposażona w dwie wanny oraz nowe atrakcje w obrębie istniejących niecek.
W budynku znajdzie się również strefa bistro oraz trzy sale wielofunkcyjne z możliwością połączenia w jedną. Pomieszczenia mają być wykorzystywane do organizacji konferencji lub jako sale do zajęć fitness. Warto też zwrócić uwagę na dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Należy tu wymienić zastosowanie podjazdów, dźwigu osobowego, pomieszczeń sanitariatów i szatni dostosowanych dla osób niepełnosprawnych, aż po wózek inwalidzki i windę umożliwiającą komfortowe korzystanie przez niepełnosprawnych z wszystkich atrakcji pływalni.