Bezpieczne budowanie

09.03.2011

Według Państwowej Inspekcji Pracy co czwarta ofiara śmiertelna wypadku przy pracy w 2010 r.  była zatrudniona w budowlance.

Na zaproszenie PIP 7 i 8 marca we Wrocławiu o dobrych praktykach BHP opowiadali przedstawiciele PIP oraz firm budowlanych. Spotkanie było podsumowaniem kampanii prewencyjnej „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie – upadki, poślizgnięcia” w roku 2010.

Akcja, której hasło brzmiało „Szanuj życie!”, miała zwiększyć świadomość o zagrożeniach w budownictwie, szczególnie tych, związanych z pracą na wysokości. Promowała także stosowanie tzw. środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, takich jak pomosty robocze czy siatki bezpieczeństwa.

Według statystyk, opublikowanych przez Państwową Inspekcję Pracy, ogólna liczba osób ciężko poszkodowanych przy pracy w roku 2010 jest niższa od tej liczby w roku 2009 (odpowiednio 787 i 969 osób). Jednocześnie wzrosła niestety liczba wypadków śmiertelnych – z 505 w roku 2009 do 537 w 2010. Według PIP co czwarta ofiara śmiertelna była zatrudniona w budowlance, a najczęstszymi przyczynami wypadków są m.in.: nieodpowiednia organizacja pracy, brak właściwego nadzoru, lekceważenie zasad bezpieczeństwa, nieuwaga oraz pośpiech.

Te liczby nie pozostawiają wątpliwości – Polsce wciąż daleko do czołówki państw, w których przestrzega się zasad BHP.

Dużo uwagi poświęcono na wrocławskim spotkaniu kwestii zabezpieczenia krawędzi przy pracy na wysokości. Tradycyjnymi rozwiązaniami na polskich budowach są barierki zbite z desek lub zwykła, biało-czerwona taśma rozciągnięta na rusztowaniu. Nie tylko nie gwarantują one pracownikom dostatecznego bezpieczeństwa, ale brakuje im także spójnego systemu montażu i norm, dotyczących jakości surowca. – W poniedziałek zaprezentowaliśmy m.in. nowoczesne zintegrowane systemy zabezpieczeń, oparte na barierkach i słupkach – mówi Jan Grochala z firmy Cramo. – Są one bezpieczniejsze od powszechnie stosowanych rozwiązań, a przy tym łatwe w montażu i transporcie. Co ważne, cena proponowanego systemu jest wyższa jedynie o ok. 10 proc., co skutecznie przełamuje pokutujący wśród budowlańców stereotyp, że bezpieczeństwo jest drogie – wyjaśnia ekspert.

Pamiętać należy również o tym, że od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, przedsiębiorców obowiązują surowe wspólnotowe przepisy, dotyczące BHP. Wiele firm zdaje się o tym zapominać.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in