Podłogi przemysłowe, jak wykazują liczne przykłady i na co zwracają uwagę eksperci, są jednym z elementów budowli najczęściej ulegających awarii.
Ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie oraz właściwa eksploatacja znacznie więc ograniczają ryzyko uszkodzeń i usterek oraz konieczność kosztownych napraw. Książka zawiera przykłady obliczeniowe dotyczące podłóg przemysłowych, zarówno te wyjaśniające poszczególne zagadnienia teoretyczne, jak i prezentujące sposoby wymiarowania dla różnych typów podłóg i rodzajów obciążeń. Tym samym wypełnia lukę w dostępnej literaturze zajmującej się tymi zagadnieniami. Pokazano tu całościowe procedury uwzględniające proces projektowy, począwszy od zestawienia obciążeń, poprzez analizę przygotowania podłoża i podbudowy pod płytę nośną, a skończywszy na analizie statycznej płyty podłogi w odniesieniu do różnych możliwych wariantów. Omówiono również kilka nowych technologii i uwzględniono zagadnienia wynikające z aktualnego stanu prawnego.
Opracowanie jest adresowana przede wszystkim do projektantów, studentów wydziałów budownictwa oraz inżynierii lądowej wyższych uczelni technicznych, a także podmiotów praktycznie zajmujących się nawierzchniami przemysłowymi.
Publikacja została objęta patronatem „Inżyniera Budownictwa” oraz magazynu „Budownictwo. Trendy i Biznes”.
Piotr Hajduk,
wyd. 1, 388 s.,
oprawa miękka,
Wydawnictwo Naukowe PWN,
Warszawa 2024
Przeczytaj też:
Podłogi przemysłowe oparte na palach
Obciążenia podłóg przemysłowych