Beton, materiał który wynaleziono ponad dwa tysiące lat temu, dzisiaj odkrywa przed nami nowe, niezwykłe właściwości. Zachwyca możliwościami zarówno pod kątem technicznym, jak i estetycznym. Beton to materiał sprawdzony, modny oraz, co jest w dzisiejszych czasach nie bez znaczenia – ekologiczny.
Betonem coraz częściej interesują się naukowcy, którzy widząc jego potencjał, pracują nad udoskonaleniem materiału. Niektóre z ośrodków badawczych osiągają wręcz niesamowite efekty.
Jak dowiedli holenderscy naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven – odpowiednio wyprodukowany beton może pozytywnie wpływać na nasze środowisko, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza i redukować poziom smogu w wysoce zurbanizowanych ośrodkach miejskich. Opracowany przez nich materiał może redukować zanieczyszczenia powietrza nawet do 45%. Wstępny projekt został zrealizowany w miejscowości Hengelo, we wschodniej Holandii. Wyniki badań wykazały znaczną redukcję tlenku azotu, obniżając ilość szkodliwych substancji średnio o 19%. To bez wątpienia innowacyjne rozwiązanie ma szansę stać się w przyszłości bardzo popularną formą walki z zanieczyszczonym powietrzem w coraz bardziej rozrastających się metropoliach.
Z koleibadacze z Wyższego Instytutu Technologicznego w Lizbonie opracowali nietypowy granulat dodawany jako składnik mieszanki betonu. Powstał on na bazie… zużytej gumy z opon. Nowa technologia stawia na recycling i jest niezwykle ekologiczna, bo pozwala zagospodarować odpady ze zużytych opon samochodowych przy jednoczesnym ograniczeniu ilości materiałów tradycyjnie stosowanych w branży budowlanej. Prace nad nowym produktem prowadzone były przez okres 12 miesięcy. W ich trakcie wytworzono ponad 2 tysiące litrów betonu z opon samochodowych – poinformował prof. Jorge de Brito, kierujący pracami zespołu naukowego. Materiał ma znaleźć zastosowanie przy budowie chodników.
Nowoczesna dachówka Tegalit Protegon, fot. Braas
Jednak by przekonać się o nowoczesności betonu, nie trzeba szukać daleko. Niektóre innowacyjne rozwiązania są już dostępne na naszym rynku. Przykładem może tu być najnowsza betonowa dachówka marki Braas, która za sprawą specjalnych pigmentów dodanych podczas produkcji, odbija promieniowanie podczerwone – dzięki temu dachówki nie nagrzewają się od spodu. Rozwiązanie to przekłada się na mniejsze zużycie prądu wykorzystywanego do klimatyzowania pomieszczeń na poddaszu, a tym samym obniża rachunki za prąd.