Apel Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego

20.07.2021

Kilkanaście samorządów zawodowych wspólnie zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o powstrzymanie się od zmian wpływających na opodatkowanie.

 

Przedstawiciele samorządów zawodów zaufania publicznego podczas spotkania, które zostało zorganizowane w siedzibie Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA) 23 czerwca br., podpisali Deklarację powołania Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. Dokument podpisali: adw. Przemysław Rosati z Naczelnej Rady Adwokackiej, dr n. med. Krzysztof Madej z Naczelnej Izby Lekarskiej, r. pr. Włodzimierz Chróścik z Krajowej Rady Radców Prawnych, prof. dr hab. Adam Mariański z Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Zofia Małas z Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Tomasz Leleno z Naczelnej Izby Aptekarskiej, lek. wet. Marek Masta- lerek z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, Alina Niewiadomska z Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Sławomir Szynalik z Krajowej Rady Komorniczej, Dorota Rzążewska z Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, Jolanta Przygońska ze Stowarzyszenia Polskiej Izby Urbanistów, arch. dr Piotr Żabicki z Izby Architektów RP oraz Barbara Misterska-Dragan z Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.

 

Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów

Fot. biuro prasowe NRA

 

Wolą sygnatariuszy Deklaracji powołania Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego było podpisanie porozumienia w celu stworzenia przestrzeni wymiany poglądów i doświadczeń. Porozumienie ma być płaszczyzną zapewniającą współdziałanie samorządów zawodowych względem władzy publicznej i opinii społecznej w sprawach istotnych dla społeczeństwa oraz samorządów.

Pierwszą aktywnością nowo powołanego porozumienia była debata na temat zapowiadanego przez rząd programu „Polski Ład” i rozwiązań prawno-podatkowych, które dotyczyć mają osób wykonujących zawody zaufania publicznego. W trakcie debaty pt. „Polski Ład – wzrost opodatkowania pracy i działalności wykonywanej osobiście?”, zorganizowanej 30 czerwca br. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie, eksperci prawa podatkowego i przedstawiciele m.in. środowisk medycznych oraz prawniczych podzielili się swoją opinią na temat zapowiedzianych przepisów. Próbowano odpowiedzieć na pytania o to, co „Polski Ład” oznacza dla tzw. wolnych zawodów i jak powinien być zmodyfikowany, aby im nie szkodził, na czym powinien się opierać sprawiedliwy system podatkowy oraz jak zwiększyć finansowanie służby zdrowia bez nierównego traktowania podatników.

Głównym wnioskiem płynącym z dyskusji jest stwierdzenie, że rządowy program może tylko pogłębić niesprawiedliwość systemu podatkowego, m.in. ze względu na nieograniczoną składkę zdrowotną w wysokości 9% oraz brak możliwości odliczenia kwoty wolnej przez podatników płacących podatek liniowy. Istotne obciążenie finansowe spadnie na osoby wykonujące wolne zawody, a w portfelach społeczeństwa, mimo jego sukcesywnego wzbogacania się, nie będzie zostawać więcej, ponieważ wyższe kwoty będą przekazywane de facto do systemu.

 

Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów

Fot. Joanna Karwat

 

Efektem debaty jest wspólnie wypracowany apel do Prezesa Rady Ministrów o wprowadzenie pilnych zmian do wybranych założeń „Polskiego Ładu” oraz znalezienie alternatywnych sposobów na dofinansowanie polskiego systemu ochrony zdrowia, nieobciążających podatników.

W apelu, podpisanym w imieniu z upoważnienia sygnatariuszy Deklaracji powołania Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego przez adw. Przemysława Rosatiego, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, czytamy:

W imieniu przedstawicieli zawodów zaufania publicznego wchodzących w skład Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego w Polsce, tj.: Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Stowarzyszenia Polska Izba Urbanistów, Krajowej Rady Komorniczej, Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, Krajowej Rady Kuratorów, Krajowej Izby Architektów RP, Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Krajowej Rady Notarialnej, Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej, zwracam się do Pana Premiera z apelem o wprowadzenie pilnych zmian do wybranych założeń „Polskiego Ładu”, przedstawionych opinii publicznej.

Nie negując prawa do kształtowania systemu prawa podatkowego, uważamy, że niektóre z zaproponowanych przepisów zaszkodzą obywatelom Polski: pracownikom, przedsiębiorcom, przedstawicielom wolnych zawodów, a ostatecznie – zaszkodzą całej gospodarce. Po przeanalizowaniu proponowanych zmian uważamy, że wdrożenie „Polskiego Ładu” w obecnej formie nie tylko nie zrealizuje celu, jakim jest pozyskanie funduszy na wsparcie systemu ochrony zdrowia, ale pogłębi problemy tego systemu związane z brakiem wykwalifikowanych kadr medycznych, a także istotnie zwiększy obecną niesprawiedliwość systemu opłacania podatku dochodowego w Polsce.
Dlatego apelujemy o wprowadzenie do projektów planowanych ustaw realizujących założenia „Polskiego Ładu” następujących zmian:

1. Umożliwienie skorzystania z kwoty wolnej od podatku do 30 000 złotych przez przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym – podobnie jak na zasadach ogólnych.

2. Utrzymanie możliwości odliczenia zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne lub przynajmniej ograniczenie maksymalnej rocznej składki zdrowotnej (analogicznie jak to ma miejsce w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne) do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (w tym przypadku, w oparciu o prognozowane przeciętne wynagrodzenie w 2021 r., maksymalna składka wyniosłaby 14 112,96 złotych rocznie, tj. miesięcznie 1176,08 złotych). Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej oznacza bowiem dla podatników skokowy wzrost obciążeń fiskalnych.

Apelujemy także o poszukanie innych, alternatywnych sposobów na dofinansowanie systemu ochrony zdrowia – bez podnoszenia podatków i innych obciążeń pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą oraz o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych w zakresie propozycji „Polskiego Ładu”.

 

Deklaracja Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego dostępna jest na www.piib.org.pl

 

Przeczytaj też:

Etyka i odpowiedzialność zawodowa inżynierów budownictwa – fundamentem zaufania społecznego

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in