Biogazownia E.ON powstała w Nowych Borzach. Instalacja wytworzy ok. 8 GWh zielonej energii elektrycznej rocznie.
Biogazownia E.ON w Nowych Borzach, o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji, została zaprojektowana do pracy w trybie ciągłym. Oznacza to funkcjonowanie ok. 8200 h w roku przez co najmniej 15 lat i roczną produkcję energii na poziomie blisko 8 GWh. To zapotrzebowanie energetyczne porównywalne do małego zakładu przemysłowego.
Grupa E.ON wybudowała swoją pierwszą biogazownię rolniczą w Polsce we współpracy z firmą Biowatt. Obiekt powstał zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Instalacja wykorzystuje pozostałości organiczne i biomasę rolniczą, które są poddawane fermentacji beztlenowej. W tym procesie powstaje biogaz, z którego wytwarzana jest energia elektryczna i ciepło, oraz materiał pofermentacyjny – wysokiej jakości nawóz organiczny, bogaty w składniki odżywcze dla roślin. Pozwala on poprawić nawodnienie gleby i wzbogaca ją w związki organiczne. Będzie wykorzystywany przez lokalnych rolników, co dodatkowo ograniczy ślad węglowy związany z jego transportem.
Biogazownia E.ON pozwala nie tylko na produkcję energii odnawialnej w sposób przyjazny dla środowiska, ale także na efektywne zagospodarowanie odpadów i domknięcie lokalnego obiegu surowcowego. Wszystkie procesy zachodzą w hermetycznych zbiornikach, co skutecznie eliminuje emisję uciążliwych zapachów.
– Biogazownie, w przeciwieństwie do instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych, mogą stabilnie produkować energię przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Dzięki temu świetnie sprawdzają się jako wsparcie dla krajowego systemu. Umożliwiają też zagospodarowanie odpadów organicznych i ograniczenie emisji metanu, który jest szczególnie szkodliwy dla atmosfery. Dodatkowo wspierają rozwój obszarów wiejskich: sprzyjają tworzeniu miejsc pracy i zwiększają lokalną niezależność energetyczną energetycznego – podkreśla Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska.
Biogazownia E.ON w Nowych Borzach przez najbliższe 2 lata będzie zarządzana przez firmę Biowatt. Uruchomienie obiektu nie jest końcem procesu inwestycyjnego – to początek nowego etapu, który wymaga specjalistycznej wiedzy i codziennego nadzoru. Kluczowe znaczenie mają m.in. odpowiedni dobór i logistyka dotycząca substratów, optymalizacja procesu fermentacji oraz zapewnienie ciągłej efektywności instalacji. To obszary wymagające zaawansowanej wiedzy technicznej i systematycznego monitorowania.
Polska dysponuje 5 co do wielkości potencjałem biomasy do produkcji biogazu wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Dotyczy to głównie tzw. biomasy zielonej – świeżych, niewysuszonych pozostałości organicznych, które można poddać fermentacji. Z takich substratów powstaje stabilny i bezemisyjny nośnik energii, stosowany m.in. do produkcji prądu, ciepła lub biometanu. W systemach ciepłowniczych biogaz może zasilać jednostki kogeneracyjne i wspierać lokalne dostawy energii cieplnej. Natomiast biomasa, jako paliwo mogące osiągnąć wysoką temperaturę, stanowi istotne uzupełnienie dla niskotemperaturowych źródeł odnawialnych i pozwala utrzymać wymagane parametry w sieciach ciepłowniczych. Jej rola jest szczególnie istotna w mniejszych systemach, które ze względów technicznych lub ekonomicznych nie mogą opierać się wyłącznie na klasycznych OZE.
Źródło: Grupa E.ON
Przeczytaj też:
Baltic Power – pierwsza farma wiatrowa na polskim Bałtyku
Huta ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej z nowoczesnym systemem odzysku ciepła