Od 5 do 8 września 2011 r. firma BASF, będąca wystawcą na 26. Europejskich Targach/Konferencji Fotowoltaiki i Energii Słonecznej (EU PVSEC), zaprezentowała ofertę innowacyjnych produktów dla przemysłu solarnego. Tegoroczne targi i konferencje, które należą do najważniejszych w tej dziedzinie, odbyły się w Hamburgu (Niemcy).
Na stoisku BASF eksperci informowali zainteresowanych o bogatej ofercie, która obejmuje cały łańcuch produkcji ogniw słonecznych. Do dobrze znanych produktów dołączyła specjalna innowacja: podbudowa (płyta) wykonana z konstrukcyjnego tworzywa sztucznego z rodziny Ultramid®, która umożliwia nowatorski i łatwy montaż modułów fotowoltaicznych.
Zintegrowana z dachem, lekka i wielofunkcyjna płyta z tworzywa sztucznego przeznaczona do modułów fotowoltaicznych (PV)
Nowe rozwiązanie w zakresie fotowoltaiki, opracowane przez firmy SCHOTT Solar i BASF, składa się z jednolitej płyty z tworzywa sztucznego, którą można zainstalować na dachu zamiast tradycyjnych pokryć dachowych, oraz bezramowego, podwójnie oszklonego modułu fotowoltaicznego. W drugim etapie, po zainstalowaniu płyty na konstrukcji dachu, wystarczy tylko ulokować taki moduł w systemie przewidzianym do precyzyjnego montażu w płycie i zamocować za pomocą zintegrowanego zatrzasku – bez użycia jakichkolwiek narzędzi i śrub. Zainstalowanie ułatwia plastikowy uchwyt oraz zintegrowane krawędzie płyty wspierającej z tworzywa sztucznego służącej za podstawę. Dzięki kanałom deszczowym, kanałom kablowym i dużemu otworowi w środku płyty moduł fotowoltaiczny o powierzchni 1,7m² waży tylko 8 kg i ma odpowiednią wentylację tylną. Tworzywem sztucznym, które umożliwia osiągnięcie takich cech, jest Ultramid B High Speed firmy BASF (poliamid 6): materiał jest nie tylko łatwopłynny, ale także twardy, sztywny i odporny na warunki atmosferyczne – i spełnia kryteria wymagane dla takich zastosowań budowlanych (klasa materiału B2).
Obok innowacyjnej płyty z tworzyw sztucznych firma BASF ponownie w tym roku przedstawiła SELURIS® Clean, ekologiczny płyn do czyszczenia, oraz tworzywo sztuczne Ultramid® do produkcji złączy i skrzynek przyłączowych. Ponadto na stoisku BASF znalazły się także takie dodatki do tworzyw sztucznych jak Uvinul® i Irganox®, płyny tnące z gamy Pluriol®, farby i pasty metalizujące (Cyposol®) oraz systemy odlewania poliuretanu COLO-FAST® do produkcji opraw i ram.
Czyszczenie ogniw słonecznych
BASF oferuje i rozwija rozwiązania do wytrawiania, teksturowania, domieszkowania i czyszczenia ogniw słonecznych mono-i polikrystalicznych. Gama została poszerzona o innowacyjny i przyjazny środowisku płyn do czyszczenia: SELURIS® Clean.
Zastosowanie SELURIS® Clean przed domieszkowaniem kwasem fosforowym zapewnia końcowe, przeddomieszkowe czyszczenie wafla i skuteczną hydrofilizację powierzchni, a w rezultacie doskonałe nawilżenie domieszki. Sprawia to, że można osiągnąć równomierny rozkład kwasu fosforowego na waflu. Zastosowanie SELURIS® Clean po domieszkowaniu (z użyciem kwasu fosforowego lub POCI3) umożliwia skuteczne usuwanie pozostałości szkła fosforo-krzemowego i mniej aktywnych stref emitera (martwe warstwy), dzięki czemu emiter staje się czysty i wysokowydajny.
Tworzywo sztuczne do produkcji łączy i skrzynek przyłączowych
Aby efektywnie korzystać z energii wytwarzanej przez elektrownie fotowoltaiczne, konieczne są odpowiednie łącza transportujące energię elektryczną do konsumenta końcowego. BASF dostarcza specjalny Ultramid® do produkcji łączy i skrzynek przyłączowych, który spełnia odpowiednie wymagania. Tworzywo z rodziny poliamidów jest bardzo stabilne, odporne na ogień i uderzenia, zwłaszcza w niskich temperaturach, co jest niezbędne w warunkach elektrowni fotowoltaicznych, narażonych na działanie żywiołów i zmienną pogodę. Znaczne wahania temperatury i wilgotności stawiają wysokie wymagania elementom z tworzyw sztucznych.
Stabilizatory termiczne, światła i promieniowania UV
Dodatki BASF do tworzyw sztucznych nadają wszystkim tworzywom sztucznym stosowanym w modułach fotowoltaicznych (PV) odporność na działanie ciepła (Irgafos®, Irganox®) i promieni słonecznych (Chimassorb®, Tinuvin®, Uvinul®). Na całym świecie firma oferuje szeroki asortyment stabilizatorów termicznych, światła i promieniowania UV. Można je idealnie dobrać do wszystkich rodzajów żywic i tworzyw sztucznych służących w sektorze PV do wyrobu takich elementów jak części do hermetyzacji (enkapsulacji), ramy, folie warstwy spodniej i komponenty elektryczne, co zapewnia im wymaganą, co najmniej 25-letnią żywotność.
Płyny tnące
Ponadto firma BASF przedstawiła też dobrze znaną gamę Pluriol®, płynów tnących wafle dla przemysłu ogniw słonecznych. Produkty te umożliwiają specjalistom od cięcia wafli elastyczność w projektowaniu zaczynów tnących odpowiadających wymaganiom stosowanego procesu. Pluriol® zapewnia optymalną oszczędność w produkcji wafli poprzez utrzymywanie stałej, wysokiej jakości i efektywności, mniejszą liczbę wad i uszkodzeń, a także dużą wydajność recyklingu cieczy.
Farby i pasty metalizujące
CypoSol® jest gamą farb i past ze srebra i aluminium do metalizacji paneli słonecznych. Oprócz past do tradycyjnego sitodruku CypoSol® obejmuje także serię L, którą tworzą farby specjalnie zaprojektowane do innowacyjnego druku laserowego. Bezołowiowe barwniki są przyjazne dla środowiska i mogą być używane do zadrukowania obu stron wafla.
Systemy odlewania poliuretanu do obramowań
System odlewania poliuretanu COLO-FAST® jest szybką i niezawodną metodą wysokiej jakości do wytwarzania obramowań modułów fotowoltaicznych. PU, odporny na działanie promieni UV i warunków atmosferycznych, jest w stanie zastąpić tradycyjne ramy aluminiowe instalowane w modułach PV zarówno w dachu, jak i na dachu. COLO-FAST® otwiera przed klientem niemal nieograniczony wybór kolorów i różnorodność konstrukcji ramy. Technologia COLO-FAST® umożliwia instalację elementów mocujących i elektrycznych podczas jednej operacji. Co więcej, obramowane COLO-FAST® modułów fotowoltaicznych może być doskonale zintegrowane z dachem, spełniając tym samym najwyższe wymagania estetyczne