Aquapark na Podhalu

16.06.2011

Otwarto aquapark Terma Bania w Białce Tatrzańskiej – nowoczesny park wodny, wraz z istniejącymi w bezpośrednim sąsiedztwie pensjonatami i wyciągami narciarskimi tworzy kompleks całorocznych atrakcji turystycznych.

Obiekt został zaprojektowany przez Biuro Projektowe ETC Architekci, które w trakcie budowy zaprosiło do współpracy Miastoprojekt Wrocław. – Podpisaliśmy umowę w sierpniu 2010 r., momencie kryzysowym dla realizacji inwestycji, która została wcześniej rozpoczęta, lecz nie realizowana zgodnie z oczekiwaniami inwestora – mówi Grzegorz Rosik, dyrektor Miastoprojekt Wrocław. Zdecydowaliśmy się podjąć to wyzwanie i zrealizować je w ustalonym, ambitnym harmonogramie. Mieliśmy za sobą doświadczenia związane z podobnymi inwestycjami – pracowaliśmy już przy budowie aquaparków m.in. we Wrocławiu, Rudzie Śląskiej, Polkowicach i Głogowie.

Trójkondygnacyjny budynek o kubaturze ponad 43 tys. m kw. został zbudowany na działce o powierzchni 18 tys. m kw. Park Wodny podzielony jest na trzy strefy: saunarium (z 5 saunami i 3 nieckami basenowymi), rekreacyjną (z 4 nieckami basenowymi i atrakcjami wodnymi) i rozrywkową (z 3 nieckami ze sztuczną falą, rwącą rzeką, grotą, brodzikiem, placem zabaw  dla dzieci, 3 zjeżdżalniami i piaskową plażą). Ciekawostkami, które wyróżniają obiekt wśród innych aquaparków, są m.in. dach pokryty naturalną zielenią, nawiązujący do krajobrazu Podhala, oraz wykorzystanie do celów grzewczych wód geotermalnych. Inwestor skorzystał w dofinansowania ze środków UE.

 

 

Innowacją Miastoprojekt Wrocław w podhalańskim projekcie było przyjęcie roli realizatora inwestycji w mało popularnym jeszcze w Polsce modelu EPCM (Engineering, Procurement, Construction Management). EPCM przekłada się na wymierne oszczędności dla inwestora, który – nieobciążony marżą generalnego wykonawcy (jak w tradycyjnym modelu) – oszczędza do 10 procent na kosztach robót budowlanych i wyposażenia obiektu– tłumaczy Grzegorz Rosik.

Model EPCM ma dodatkowy walor – wpływa korzystnie na elastyczność w zarządzaniu budową. Inwestor, działając bez pośrednictwa generalnego wykonawcy, może decydować o szczegółowych rozwiązaniach technologicznych i w ten sposób szukać kolejnych oszczędności przy zawieraniu poszczególnych umów. Grzegorz Rosik:  Realizator we współpracy z inwestorem rekomenduje podział inwestycji na pakiety oraz doprowadza do zawarcia umów z poszczególnymi wykonawcami robót branżowych.

W przypadku inwestycji w Białce Tatrzańskiej Miastoprojekt Wrocław zawarł aż 45 kontraktów. Jako realizator inwestycji był odpowiedzialny za wybór wykonawców i dostawców, zarządzanie wszystkimi pracami, ich rozliczanie i odbiór, a na koniec uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in