W Katowicach 5 i 6 listopada Oddział Katowicki PZITS zorganizował ogólnopolską konferencję „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze – gospodarka wodno-ściekowa i ekologia”.
Zgromadziła ona liczne grono osób związanych zawodowo z gospodarką wodno-ściekową oraz ochroną środowiska. Zbigniew Matuszyk, prezes Katowickiego Oddziału PZITB i członek Krajowej Rady PIIB, zainaugurował konferencję i powitał zebranych.
Fot. K. Wiśniewska
Część „roboczą” rozpoczął przedstawiciel Wydziału Infrastruktury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Adam Wolny referatem poświęconym przepisom budowlanym inwestycji liniowych. Wskazał, że brak odpowiedniej wiedzy w zakresie Kodeksu postępowania administracyjnego i Prawa budowlanego jest powodem częstych „zgrzytów” między uczestnikami procesu inwestycyjnego a organami administracji architektoniczno-budowlanej. Prelegent podkreślał wagę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla projektanta i organów nadzoru budowlanego oraz to, że należy go czytać bardzo dokładnie. Zdarza się projektantom pominięcie istotnych zapisów na planie, zdarza się także, że na planie znajdują się zapisy, których tam być nie powinno. Jednak uchwalony plan miejscowy stanowi lokalne prawo. Odmowa pozwolenia na budowę nierzadko wynika z niejednoznaczności planu miejscowego, np. zapis „obiekt budowlany powinien nawiązywać wysokością do sąsiednich obiektów” trudno uznać za precyzyjny.
Fot. K. Wiśniewska
Warto pamiętać, że bywa tak, iż obiekt budowlany, ze względu na położenie, podlega kompetencji organów różnych szczebli: starosty i wojewody. Konieczne są wtedy odrębne pozwolenia na budowę: od starosty – dla części leżącej na działce podlegającej temu organowi i od wojewody – dla pozostałej części inwestycji.
Kolejne referaty dotyczyły już ściśle branży sanitarnej. Przedstawiono różne technologie i ich zastosowanie w realizacjach, m.in. budowę kanalizacji kamionkowej pod Trasą Średnicową Katowice–Gliwice, przebudowę infrastruktury podziemnej centrum miast metodą mikrotunelingu, nowoczesne technologie renowacji sieci, zastosowanie metody czasowego upłynniania gruntu. Omówiono zapobieganie odorom w sieci kanalizacyjnej oraz technologie przeróbki osadów (w Polsce na razie tylko kilka procent odpadów podlega utylizacji).
Na konferencji zaprezentowano także referaty poświęcone oczyszczaniu ścieków, kanalizacji deszczowej i zagospodarowaniu wód opadowych, modernizacjom oczyszczalni w Katowicach, Zabrzu i Tychach, realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Interesujące opracowanie prezentujące zależność przedsięwzięć inwestycyjnych od problemów ochrony środowiska w świetle obowiązującego prawa przedstawił dr Jerzy Gołubowicz.
Fot. K. Wiśniewska
Zamykając konferencję prezes Zbigniew Matuszyk podkreślił, że spełniła ona oczekiwania organizatorów zarówno co do frekwencji, jak też założeń programowych. Świadczy to o potrzebie organizowania tego typu branżowych spotkań technicznych, będących okazją do wymiany doświadczeń i poglądów na nurtujące środowisko branży sanitarnej zagadnienia nie tylko techniczne, ale także prawno-administracyjne. Uczestnicy konferencji mieli także okazję zapoznać się z ofertami produkcyjnymi szeregu firm branżowych, które, mimo równolegle odbywających się w Sosnowcu targów „Hydro-Silesia”, prezentowały swoje wyroby tu w Katowicach, na konferencji PZITS.
Krótko po zakończeniu konferencji odbyła się uroczysta sesja jubileuszowa, poświęcona 90-leciu działalności Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych w Polsce, zakończona wieczorem inżynierskim.
Gośćmi uroczystości, oprócz prezesa Andrzeja Królikowskiego i całego Prezydium ZG PZITS, byli również: podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierd Dziekoński, prezydent Katowic Piotr Uszok, przedstawiciele marszałka województwa śląskiego, PIIB, prezesi sąsiednich oddziałów PZITS, przedstawiciele stowarzyszeń naukowo-technicznych województwa śląskiego, przedstawiciel branżowych przedsiębiorstw komunalnych i produkcyjnych oraz zasłużeni działacze Katowickiego Oddziału PZITS.
Po krótkim referacie historycznym stowarzyszenia, przedstawionym przez prezesa Matuszyka, odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń: branżowych – za zasługi dla budownictwa, wojewódzkich – za zasługi dla województwa śląskiego, stowarzyszeniowych – złote i srebrne odznaki PZITS oraz pamiątkowych – medale 90-lecia. Z okazji uroczystości przedstawicielom firm partnerskich katowickiego Oddziału PZITS wręczono także legitymacje członków wspierających.
Minister Olgierd Dziekoński na uroczystościach jubileuszowych; fot. Archiwum PZITS
Wśród wyróżnionych znalazł się minister Olgierd Dziekoński, który po otrzymaniu pamiątkowego medalu 90-lecia PZITS z rąk prezesa Andrzeja Królikowskiego zapowiedział, że wyróżnienie to przyjmuje z wielkim ukłonem i zobowiązaniem dla całej branży sanitarnej.
7 listopada grupa uczestników spotkań zwiedziła w Zabrzu zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków „Śródmieście” oraz zabytkową kopalnię węgla „Guido”.
Zbigniew Matuszyk
Krystyna Wiśniewska