Budowa Kolektora Wiślanego w Warszawie

09.08.2019

Najkorzystniejszą ofertę na realizację Kolektora Wiślanego przedstawił Budimex. Postępowanie przetargowe prowadzi warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

 

W postępowaniu przetargowym zadanie nosi nazwę „Budowa Kolektora Wiślanego – etap II”. Wartość oferty Budimeksu, wybranej jako najkorzystniejszej, wynosi prawie 349 mln zł netto. Na realizację inwestycji Budimex będzie miał 36 miesięcy od dnia podpisania umowy z MPWiK.

 

Fot. stock.adobe / dbrus

Kompletny układ Kolektora Wiślanego

Odcinki grawitacyjne

1. Podstawowym elementem tego systemu jest odcinek grawitacyjny kolektora o średnicy wewnętrznej 3200 mm i długości ok. 6320 m, do którego włączone są burzowce „Wenedów”, „Krasińskiego” i kolektor Bielański.

2. Kanał grawitacyjny o średnicy wewnętrznej 1200 mm i długości ok. 960 m, prowadzący ścieki deszczowe na odcinku od burzowca „Mostowa – Boleść” do burzowca „Wenedów”, tj. do początkowego odcinka Kolektora „Wiślanego” o średnicy 3200 mm. Do kolektora włączone są burzowce „Mostowa – Boleść” i burzowiec „Kościelna”.

3. Kanał zrzutowy o średnicy 3200 mm i długości ok. 310 m od komory zasuw przy Budynku Krat Układu Przesyłowego do komory KP-1 na Kolektorze „Wiślanym”.

4. Kanał grawitacyjny o średnicy 1200 mm i długości ok. 8 m, łączący Kolektor Wiślany z projektowaną przepompownią przetłaczającą ścieki do systemu przesyłowego ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni „Czajka”.

 

Odcinki tłoczne

1. Przewody tłoczne o średnicy 2 x DN1000 mm o długości ok. 320 m od projektowanej Przepompowni Wiślanej do komory zasuw przy Budynku Krat.

2. Przewód tłoczny o średnicy 800 mm od S.P.K. „Powiśle” do komory KP-37 zlokalizowanej w ul. Boleść. Długość przewodu wynosi ok. 1145 m.

 

Przepompownia

1. Przepompownia Wiślana o wydajności 3000 dm3/s, którą stanowić będzie zbiornik o średnicy wewnętrznej ok. 12,0 m i głębokości ok 19 m. W przepompowni zamontowane będą 3 pompy pracujące w układzie 2 + 1 rez.

2. Pompa zlokalizowana w budynku przepompowni „Powiśle I” o wydajności 900 dm3/s.

 

Zobacz też: Jak zmiany w składzie ścieków komunalnych wpływają na korozję zbiorników i kanałów

 

Inne obiekty i elementy Kolektora Wiślanego

1. Komory połączeniowe Kolektora Wiślanego z kolektorami burzowymi.

2. Komory rewizyjne na Kolektorze Wiślanym.

3. Komora separująca ścieki na przewodach zrzutowych z istniejącego separatora w Al. 3 Maja wraz z kanałem odprowadzającym ścieki do systemu kanalizacyjnego  w zlewni S.P.K. „Powiśle”.

4. Przebudowy zrzutów burzowych „Mostowa – Boleść”, „Kościelna”, „Wenedów”, „Krasińskiego” w miejscu ich włączenia do planowanego kolektora. Wyloty ww. burzowców do odbiornika (Wisły) nie będą przebudowywane.

5. Renowacja kanału burzowego z ul. Wenedów DN 600 mm o dł. ok 91,2 m.

6. Wyposażenie komór połączeniowych i połączeniowo-rozdzielczych w armaturę i urządzenia umożliwiające: regulację przepływu ścieków, pomiar przepływu ścieków oraz pomiar napełnienia.

7. Wyposażenie komór połączeniowych w urządzenia do poboru próbek ścieków odprowadzanych do Wisły (próbopobieraki).

8. Wykonanie sieci światłowodowej wzdłuż trasy kolektora.

9. Wykonanie przyłączy elektrycznych, instalacji elektrycznych i instalacji AKPiA niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania kolektora oraz zamontowanej armatury i urządzeń.

10. Odbudowa nawierzchni uszkodzonych w czasie wykonywania robót.

11. Przebudowa infrastruktury kolidującej z budowanym kolektorem i wszystkimi jego elementami.

 

Zagłębienie Kolektora Wiślanego będzie zawierało się w granicach ok. 6 – 15 m, a całkowita długość kolektora składającego się z wyżej wymienionych odcinków to ok. 9 km.

Schemat funkcjonalny Kolektora Wiślanego

 

Budimex

 

Zobacz też: Przelewy burzowe

 

 

 

 

 

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in