Termomodernizacja w walce ze smogiem

11.05.2018

W Warszawie 17 kwietnia br. odbyło się XVIII Forum Termomodernizacji 2018 zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE).

Jego tematem była „Termomodernizacja w walce ze smogiem”. Andrzej Wiszniewski, przewodniczący ZAE, podkreślał, że w Polsce główną przyczyną smogu jest spalanie paliw poza przemysłem. Mamy złej jakości budynki (60% z nich ma standard niski i bardzo niski), które w większości (80%) ogrzewane są starymi kotłami na paliwo stałe. Budynki takie należałoby poddać termomodernizacji, a następnie wymienić kotły. Potencjalna skala koniecznych działań termomodernizacyjnych w sektorze budynków jednorodzinnych sięga nawet 200 mld zł! W pierwszym rzędzie wsparcie powinno dotyczyć obszarów o najwyższych stężeniach zanieczyszczeń powietrza. Konieczna jest także edukacja społeczeństwa w zakresie znaczenia termomodernizacji.

 

Źródło: MliR

 

Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. W opracowaniach Komisji Europejskiej szacuje się, że statystycznie codziennie w Polsce z powodu złej jakości powietrza umierają przedwcześnie 123 osoby.

W forum wziął udział Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Zapewniał, że walka ze smogiem jest jednym z priorytetów rządu, mówił o działaniach Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Podczas spotkania przedstawiciele banków omówili bliżej instrumenty finansowe wsparcia termomodernizacji. Zostały również przedstawione referaty dotyczące problemów związanych z oszczędzaniem energii, m.in. zmian w sposobie obliczania zapotrzebowania na energię budynku (nowa norma), innowacyjnych rozwiązań systemów kominowych, modernizacji oświetlenia, pomp ciepła.

 

Krystyna Wiśniewska

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in