Polska Izba Inżynierów Budownictwa aktywnie włącza się w pracę międzynarodowych organizacji inżynierskich, w szczególności w ramach państw europejskich oraz państw członkowskich Unii Europejskiej.
Są trzy podstawowe organizacje inżynierskie, które starają się aktywnie wpływać na pozycję zawodu inżyniera na europejskim rynku pracy. Są to: Europejska Rada Izb Inżynierów (ang. European Council of Engineers Chambers ECES), Europejska Rada Inżynierów Budownictwa (ang. European Council of Civil Engineers ECCE) oraz FEANI. PIIB jest członkiem dwóch pierwszych organizacji. W kadencji 2015-2018 członek Rady Krajowej PIIB Zygmunt Meyer pełni funkcję wiceprezydenta ECEC. W roku 2016 członek KR PIIB Włodzimierz Szymczak pełnił funkcję prezydenta ECCE. Bycie aktywnym członkiem pozwala na wpływanie na stanowiska przydatne Komisji Europejskiej. Przykładowo ECEC przygotowało obszerny analityczny materiał dla EC dotyczący porównywalności wykształcenia w budownictwie w różnych państwach UE oraz uprawnień budowlanych nadawanych w tych państwach. Celem jest ustalenie zasad wzajemnej uznawalności uprawnień. ECEC przygotowało ponadto stanowisko w sprawie zmian w dyrektywie UE w sprawie przetargów publicznych, w szczególności w zakresie tzw. usług intelektualnych.
Unia Europejska dostrzega rolę inżynierów w rozwoju społeczno-gospodarczym państw członkowskich. W szczególności w tworzeniu warstwy kulturowej, która daje podstawę rozwoju społeczeństwa. Z drugiej strony UE ocenia, że inżynierowie mogą zwiększyć przez swoją pracę dochód narodowy o 2,6%, co oznacza ok. 700 tys. nowych miejsc pracy.
Mając to na względzie, wymienione na wstępie organizacje urządzają corocznie Dzień Inżyniera. Dzień taki odbył się w roku 2016 w Brukseli, następnie we wrześniu 2017 r. w Wiedniu. Jest to okazja do przedstawienia problemów środowiska inżynierów w Europie. Z drugiej strony do pokazania stanowiska Komisji Europejskiej w głównych sprawach. Te skoordynowane działania dały impuls, aby rok 2018 ogłosić Rokiem Inżynierów Budownictwa. Odpowiednią proklamację podpisali prezydenci wszystkich trzech organizacji. Przesłanie, jakie ma nieść Europejski Rok Inżynierów Budownictwa, to: rola inżynierów budownictwa w tworzeniu podstaw rozwoju współczesnego społeczeństwa oraz współczesnej materialnej warstwy kulturowej. We wszystkich państwach europejskich izby oraz organizacje inżynierskie przygotowują szereg imprez, których celem jest wyartykułowanie tego przesłania, promocja pracy inżynierów budownictwa dla społeczeństwa oraz działania integracyjne środowisk inżynierów i społeczeństwa na poziomie lokalnym.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa liczy 115 tys. członków i jest największą izbą w Europie. Zarówno okręgowe izby, jak i izba krajowa przygotowują szereg wydarzeń. Na 16 izb okręgowych osiem już zgłosiło imprezy o wymiarze międzynarodowym. Są to seminaria, sympozja, warsztaty, imprezy integracyjne, spotkania, imprezy związane z ochroną środowiska, ochroną atmosfery i wody oraz budownictwem postrzeganym jako „live cycling” (od zbudowania do rozbiórki). Ten aktywny nasz udział świadczy o wysokiej pozycji zawodu inżyniera budownictwa w kraju oraz o tym, że jest ona porównywalna z pozycją kolegów z branży za granicą.
prof. dr inż. Zygmunt Meyer