Istnieją dwie technologie stosowane do monitoringu obiektów infrastrukturalnych. Jedna wykorzystuje czujniki oparte na światłowodach, druga – czujniki wibracyjnego drutu.
Ta druga technologia jest starsza, opracował ją w latach 30. XX w. Andre Coyne, wynalazca procesu akustycznego osłuchiwania konstrukcji budowlanych.
Obecnie, w szczególności przy monitoringu zbiorników z gazami albo cieczami lub rurociągów i instalacji kanalizacyjnych, zwykle używane są czujniki światłowodowe FBG (ang. Fiber Bragg Grating) i OFS (Optical Fiber Sensors). W ich działaniu wykorzystano tę zaletę światłowodu, że cały on jest elementem pomiarowym. Pomiary temperatury, naprężenia i parametrów akustycznych (DTS, DSS/DSTS, DAS) oparto na pomiarach trzech rozproszeń: Ramana, Brillouina i Rayleigha.
Fot. 1 System OFS wykrywania przecieków w rurociągach (archiwum Cementys©)
Najnowszym rozwiązaniem w zakresie monitoringu są światłowody liniowe (OFS). Takie światłowody zainstalowane na wielu kilometrach wałów przeciwpowodziowych w regularnych odstępach sprawiają, że wszystkie zaistniałe w konstrukcji ruchy lub awarie (ugniatanie się podłoża, wycieki, skutki włamania) są sygnalizowane przez zmianę temperatury i deformację mechaniczną światłowodu. Zaletą monitoringu tą metodą jest brak martwych miejsc (czujnik jest ciągle czuły bez względu na zaistniałe warunki atmosferyczne lub szczególne okoliczności, np. spawanie w pobliżu). Jeden światłowód zainstalowany na długości 20 km infrastruktury równoważny jest 20 tys. klasycznych czujników umieszczonych co 1 m. Światłowody liniowe są zarówno czujnikami pomiarowymi, jak również środkami do lokalizacji awarii. Ten typ czujników był wprowadzony dwadzieścia lat temu w branży petrochemicznej przez firmę Schlumberger i obecnie coraz częściej jest stosowany budownictwie inżynieryjnym.
Fot. 2 Zastosowanie „Struktur Smart” – THMInsight Interfejs do monitorowania w czasie rzeczywistym stanu konstrukcji z zabezpieczonym dostępem do sieci (archiwum Cementys®)
Zastosowanie światłowodów w monitoringu jest bardzo szerokie, dotyczy zarówno dużych obiektów infrastrukturalnych: zapór i wałów, mostów i tuneli, linii kolejowych czy instalacji energetycznych, jak również małych wrażliwych konstrukcji (np. mostki i pomosty, wieże kościołów, punktowe części konstrukcji stacji, pompowania ropy czy gazu). Dynamicznie rozwija się też monitoring zabytkowych obiektów w celu wykonania pomiarów (badań nieniszczących) związanych z ich starzeniem.
Technologię monitoringu za pomocą światłowodów używa się na co dzień w wielu tunelach do wykrywania pożarów, taki monitoring pozwala nie tylko wykryć ogień, ale również zlokalizować go z dużą precyzją.
Fot. 3 Pomiar temperatury i naprężeń w sekcji tunelu wraz z pomiarem odkształceń w świeżym betonie (ciepło/wycofania/konwegencja) (archiwum Cementys®)
Światłowody mają wiele zalet – są nieinwazyjne i odporne na zmiany atmosferyczne, zmęczenie, wilgotność i wysokie temperatury, technologia jest sprawdzona, światłowody są tanie w produkcji i eksploatacji. Dlatego trwały i bezpieczny monitoring (25-75 lat) z ich użyciem staje się coraz popularniejszy. W Polsce stosowany jest już ten rodzaj monitoringu do kontroli zbiorników gazu ciekłego (instalacje LNG SA) czy lin drugiego co do wysokości mostu w Polsce na Wisłoku w Rzeszowie. Czujniki światłowodowe, obok klasycznych na wibrujący drut, odgrywają coraz większą rolę w konserwacji zabytków i starszych obiektów: zamków, kościołów czy mostów, aby monitorować topografię i zachowanie ich struktur. Po wizualnej diagnostyce struktury obiektu oraz materiałów użytych do konstrukcji lub renowacji instalowane są czujniki, aby obserwować zachowanie się (przemieszczenia, nachylenia, osadzania) poszczególnych elementów konstrukcji. Oprócz inklinometrów, zbieżnościometrów czy przyrządów do badania rys stosuje się dodatkowo czujniki światłowodowe, które pozwalają na obserwowanie w czasie rzeczywistym podejrzanych ruchów i przemieszczeń poszczególnych partii konstrukcji. Czujniki rejestrują codzienne zmiany temperatury i fal mechanicznych będacych następstwem mechanicznych przemian, co pozwala na ocenę i kontrolę starzenia się badanych obiektów w czasie rzeczywistym.
Fot. 4 Zastosowanie monitoringu światłowodowego w zamku we Francji
Wszystkie czujniki są podłączone do zbiorczej centrali THM-rejestratora (THM, ang. Total Health Monitoring), który oprócz zbierania i archiwizacji danych pozwala na skonsultowanie ich na odległość (komunikacja za pomocą modemu GSM). Zintegrowany system monitoringu zapewnia wiele korzyści, np. ustanowienie progów alarmowych dla zwiększenia zdolności reagowania, w przypadku gdyby interwencja była konieczna, daje również możliwość tworzenia bazy danych. Dodatkowo, dzięki okresowej lub ciągłej kontroli obiektu, zapobiega się znaczącej degradacji zabytku oraz oszczędza na kosztownych pracach remontowych.
mgr. inż. Dariusz Rębosz
Cementys