Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

BASF wprowadza światło dzienne do ciemnych pomieszczeń

06.04.2018

Jak doprowadzić światło dzienne do wnętrz budynków w taki sposób, by wyeliminować potrzebę stosowania sztucznego światła w ciągu dnia nawet w pomieszczeniach bez okien? Jak optymalnie wykorzystać światło słoneczne w budynkach ze szklaną elewacją, nie powodując efektu olśnienia?

Firma BASF znalazła inteligentne rozwiązanie tych dwóch problemów. System jest oparty na zasadzie przekierowania światła i składa się z trzech elementów: specjalnej folii, kanału świetlnego oraz opraw oświetleniowych. Folia jest umieszczona w izolowanym szkle i optymalnie kieruje światło do kanału zawierającego odblaskową folię. Kanał transportuje światło głęboko do wnętrza budynku, gdzie oprawy oświetleniowe rozprowadzają je po pomieszczeniach. Oprawy wyposażone są jednocześnie w żarówki LED, które zapewniają oświetlenie, gdy naturalne światło dzienne jest niedostępne lub niewystarczające.

Koncepcja HCL (Human centric lighting) odnosi się do holistycznego podejścia do oświetlenia, kładącego nacisk na ludzi i ich dobre samopoczucie. HCL obejmuje wizualne, emocjonalne i biologiczne efekty światła. System światła dziennego BASF może przyczynić się do poprawy jakości przestrzeni w miejscach takich jak szkoły, szpitale, centra handlowe i budynki biurowe. Ludzie czują się lepiej przy naturalnym świetle – poprawia się wówczas ich zdolność koncentracji, są bardziej zmotywowani do pracy i mniej podatni na choroby. Co więcej, zastosowanie naturalnego światła w ciągu dnia pozwala zmniejszyć zużycie sztucznego oświetlenia o ponad połowę. Firma konsultingowa A.T. Kearney obliczyła, że w 2020 r. korzyści płynące z HCL mogą wynieść w Europie aż 870 mln euro.

 

Fot. © Boggy - Fotolia.com

 

System pozwala na transport światła daleko w głąb budynków i nie wymaga przy tym dodatkowych zmian konstrukcyjnych elewacji. Wewnątrz budynku system może być wszechstronnie wykorzystywany – ukryty w suficie podwieszanym albo widoczny jako część architektury wnętrza. Dzięki oprawom oświetleniowym światło dzienne dociera do miejsc mocno oddalonych od okien, jak również do korytarzy i pomieszczeń zupełnie pozbawionych naturalnego światła. System można zintegrować zarówno z istniejącymi, jak i nowymi koncepcjami elewacji, nie ograniczając przy tym możliwości projektowych. Co więcej, tworzy on możliwości dla nowych koncepcji projektowych, takich jak przestrzenie biurowe z miejscami do pracy i odpoczynku, które zawierają zielone strefy, by poprawić jakość życia.

Pomysł na projekt zarządzania światłem dziennym pojawił się w trakcie programu Creator Space™ zainicjowanego przez BASF w 2015 r., aby uczcić 150. urodziny firmy. Opierając się na nim, zespoły ze Szwajcarii zgłębiały temat światła i energii wewnątrz budynków. We współpracy z ekspertami BASF z różnych wyspecjalizowanych jednostek powstała koncepcja, która przerodziła się w projekt, a następnie przekształciła w rozwiązanie systemowe gotowe do wprowadzenia na rynek. Prototyp jest obecnie wykorzystywany w siedzibie Bartenbach GmbH w Austrii.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube