Ukończono gazociąg Czeszów-Kiełczów

26.09.2018

Zgodnie z zawartą umową, Budimex uzyskał bezusterkowy odbiór końcowy budowy 32,5 km gazociągu wysokiego ciśnienia. Inwestycja jest zlokalizowana na odcinku od Zespołu Zaporowo-Upustowego Czeszów do węzła Kiełczów.

Kontrakt był realizowany w ramach budowy gazociągu granica RP (Lasów)–Taczalin–Radakowice–Gałów–Wierzchowice wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi. Budimex wybudował 32,5 km gazociągu zlokalizowanego na terenie dwóch gmin: Zawoni i Długołęki, położonych na terenie województwa dolnośląskiego. Całkowita wartość projektu to ponad 63 mln zł. Inwestorem jest firma Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

 

 

Kontrakt obejmował także wykonanie zespołów zaporowo–upustowych, dróg dojazdowych oraz nowych przyłączy elektroenergetycznych dla obiektów. – Budowa gazociągu stanowiła duże wyzwanie techniczne i organizacyjne, ponieważ inwestycja była realizowana na terenie objętym programem Natura 2000, w związku z czym musieliśmy nie tylko zadbać o jakość i terminowość prac, ale także o ochronę cennych przyrodniczo terenów. W tym celu zastosowaliśmy np. technologię przewiertu sterowanego HDD – mówi Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex S.A. Mimo tego zespół realizujący inwestycję zrealizował ją w terminie umownym. Gazociąg został napełniony, poddany rozruchowi, odbiorowi technicznemu, eksploatacyjnemu i uzyskał pozwolenia na użytkowanie.

Budowa gazociągu Czeszów–Kiełczów stanowi ważny elementem wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wspólnie z pozostałymi gazociągami, które powstaną na Dolnym Śląsku, nowy odcinek o najwyższych parametrach roboczych umożliwi przesyłanie zwiększonych ilości gazu w systemie przesyłowym i stanowić będzie element korytarza Północ–Południe. O randze tej inwestycji świadczy fakt, że Komisja Europejska przyznała jej status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” (Project of Common Interest).

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in