Nowy Pawilon Emilia w Warszawie

24.08.2020

Dom Meblowy Emilia był znany niemal wszystkim mieszkańcom Warszawy. W 2016 roku budynek został rozebrany. Obiekt ma powrócić do przestrzeni miejskiej w formie zbliżonej do oryginału. Nowy Pawilon Emilia w Warszawie będzie realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak będzie wyglądała nowa Emilia? WIZUALIZACJE

Dawna Emilia i jej otoczenie widziane z Pałacu Kultury i Nauki. Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons

Jaką historię ma pawilon meblowy Emilia?

Pawilon meblowy Emilia zbudowano pod koniec lat 60. XX wieku w sercu stolicy, czyli u zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Ten modernistyczny budynek, w którym znajdował się sklep meblowy, był powszechnie rozpoznawalny. Na początku XXI wieku przez kilka lat znajdowała się w nim siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pod koniec 2016 roku pawilon rozebrano, a jego elementy są składowane w magazynie. Miasto planuje odbudowę Emilii przy Parku Świętokrzyskim, nieopodal północnego wyjścia z Pałacu Kultury i Nauki. Obiekt zostanie zaadaptowany zgodnie z obowiązującym planem miejscowym i będzie pełnił funkcje aktywizujące i integrujące społeczeństwo. W budynku planowane jest również stworzenie miejskiej oranżerii z przestrzenią usługową (na przykład gastronomiczną, konferencyjno-wystawienniczą).
 

Zobacz też: Siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
 

Jak będzie wyglądał Nowy Pawilon Emilia?

Nowa Emilia to trzykondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni nieco ponad 7000 m2. Ogród zimowy zostanie zlokalizowany na parterze i piętrze budynku, a powierzchnia przestrzeni zielonej nie może być mniejsza niż 60 proc. Z kolei przestrzeń konferencyjna zajmie największą (liczącą ponad 3000 m2) kondygnację podziemną. Inwestycja powstanie w nowej technologii, jednak zgodnie ze wskazówkami stołecznego konserwatora zabytków, który zadba o jak najlepsze odwzorowanie pierwotnego wyglądu budynku.

 

Nowy Pawilon Emilia – realizacja w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

Od kwietnia do 17 sierpnia 2020 r. miasto Warszawa prowadziło postępowanie na wybór partnera prywatnego, który wybuduje i poprowadzi Nowy Pawilon Emilia. Wnioski o dopuszczenie do udziału w negocjacjach z miastem złożyło w sumie pięć firm: Warbud PPP 1 Sp. z o.o., Hochtief PPP Inwestycje Polskie 2 Sp. z o.o., Budimex C Sp. z o.o., „Fort Traugutta” Sp. z o.o., NDI Projekt 102 Sp. z o.o. Z potencjalnymi partnerami będą prowadzone tury negocjacyjne: techniczna i technologiczna, ekonomiczna i prawna. W toku negocjacji, które rozpoczną się we wrześniu 2020 r., zostanie wypracowany model realizacji przedsięwzięcia. Partnerzy zostaną wezwani do złożenia ofert, a miasto wybierze najkorzystniejszą z nich.
 

Harmonogram prac przewiduje po zakończeniu postępowania podpisanie z partnerem prywatnym umowy – w drugim kwartale 2021 r., z kolei oddanie do użytku Nowego Pawilonu Emilia zaplanowano w połowie 2023 r.

Urząd m.st. Warszawy

Polecamy: Rozbudowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in