Kilka razy mniejsze koszty ogrzewania, czyste powietrze we wnętrzach bez specjalnych oczyszczaczy i niemal zerowy wpływ na środowisko naturalne. Takie będą energooszczędne i ekologiczne apartamenty „Klimaty”, które powstają w Krakowie.
Największym atutem inwestycji jest ekologia i wysoka energooszczędność. Trzy kameralne budynki spełniają standard energooszczędności NF-40, ich roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię wynosi tylko 27,5 kWh/m². Całkowity koszt ogrzewania jednego apartamentu szacuje się więc poziomie 450 zł rocznie. To ewenement możliwy dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii wykorzystania odnawialnych źródeł energii – pomp ciepła.
– Jako jedyne w Krakowie i jedno z pierwszych w Polsce osiedle „Klimaty” wykorzystuje pompy ciepła do wyłącznego ogrzewania i chłodzenia wszystkich pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pozwala to w radykalny sposób zmniejszyć koszty eksploatacji i przyczynia się do istotnej nie tylko w Krakowie kwestii ochrony środowiska – wyjaśnia jeden z inwestorów Marcin Osikowski.
W budynkach zastosowano system wentylacji mechanicznej powietrza z odzyskiem ciepła – czyli tzw. system rekuperacji. Wspiera on energooszczędność, a jednocześnie chroni mieszkańców przed skutkami miejskiego smogu. Zamiast klasycznych grzejników wykorzystuje się tutaj bardziej energooszczędne i zdrowsze sufitowe maty kapilarne, tworzące system promiennikowego ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń.
Przestrzeń jest całkowicie oddzielona od ruchu drogowego, wszystkie samochody parkowane będą wyłącznie w dużym podziemnym garażu, w którym przewidziano stanowisko do ładowania baterii samochodów elektrycznych i hybrydowych. Głównym atutem inwestycji jest wszechobecna zieleń. W celu nawadniania roślin zbudowany został system zbierania wody opadowej, przewidziano też pokrycie części tarasów matami zasobnikowymi zatrzymującymi wodę deszczową.
– Osiedle „Klimaty” zostało zaprojektowane tak, by dać mieszkańcom poczucie komfortu i codziennego obcowania z przyrodą. Ułatwiają to wielkie okna z widokiem na drzewa, dachowe tarasy, odizolowanie od jakiegokolwiek ruchu drogowego oraz zastosowanie przede wszystkim naturalnych materiałów wykończeniowych – jak szkło, sezonowane drewno, ceramika czy granitowe płyty – mówi architekt Zbigniew Śnieżek ze studia Id-Biuro Projektów S.C., autor projektu.