Popyt na magazyny rośnie

07.05.2020

Popyt na magazyny w I kwartale br. był na bardzo wysokim poziomie i wyniósł 1,1 mln² – czytamy w najnowszym raporcie CBRE.

 

Fot. sveta – stock.adobe.com

 

Popyt na magazyny napędzają przede wszystkim firmy z branż e-commerce, w tym zakupy spożywcze przez internet. Na rynek trafiło ponad 420 tys. m² nowej powierzchni, przez co podaż w całym kraju wynosi obecnie 18,9 mln m². Tak wynika z raportu CBRE. Pomimo tego rok 2020 możemy zamknąć z nieco niższym wynikiem niż poprzednie trzy rekordowe lata.

– Pierwszy kwartał tego roku na rynku logistyczno-przemysłowym zakończyliśmy świetnym wynikiem. Widać rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie ze strony e-commerce, rozwijają się magazyny ostatniej mili, zlokalizowane w obszarach największych polskich miast, rośnie również sektor e-grocery, czyli zakupy spożywcze przez internet. To może w przyszłości przełożyć się na jeszcze wyższy popyt na obiekty magazynowe, a w dłuższej perspektywie – intensywny rozwój rynku. Jednak obecna sytuacja nie pozostawia nas bez wyzwań. Rozwój handlu elektronicznego i sprzedaży wysyłkowej wymaga udoskonalenia łańcuchów dostaw, część firm handlowych i motoryzacyjnych może zabiegać o redukcję czynszów, a budowa nowych obiektów prawdopodobnie się przedłuży. Mimo to sektor magazynowy wyjdzie z zawirowań obronną ręką i przewidujemy, że na koniec roku przekroczymy 20 mln m² takiej powierzchni w kraju – skomentowała Beata Hryniewska – dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki CBRE.

W I kwartale tego roku popyt na magazyny był na bardzo wysokim poziomie i wyniósł 1,1 mln². Nowe umowy najmu, ekspansje oraz BTS stanowiły ponad 80% tego zapotrzebowania, a przedłużone umowy najmu – 18%. Jednak w nadchodzących miesiącach należy spodziewać się nieco mniejszej aktywności najemców oraz zmiany struktury popytu – wzrośnie liczba przedłużeń umów, kosztem nowych. Większym zainteresowaniem cieszyć się też będzie najem krótkookresowy z uwagi na nagłe zapotrzebowanie na powierzchnię u części najemców, związane m.in. z zamknięciem sklepów i potrzebą przechowania zaplanowanych wcześniej dostaw towarów.

W pierwszych trzech miesiącach 2020 roku oddano do użytku 420 tys. m² powierzchni przemysłowo-logistycznej. Stanowi to 15% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wysoki punkt odniesienia, gdyż cały 2019 r. był rekordowy – oddano wtedy ponad 2,7 mln m².

Najwięcej powierzchni magazynowej przybyło w województwach: dolnośląskim – 183 tys. m² i mazowieckim – 78 tys. m². Natomiast pod względem nowej przestrzeni w budowie prowadzą województwa: mazowieckie – 539 tys. m² (z Warszawą – 639 tys. m²) oraz śląskie – 564 tys. m². W sumie w całym kraju w realizacji jest teraz ponad 2 mln m². Można więc przewidywać, że w tym roku przekroczony zostanie wynik 20 mln m² całkowitej powierzchni magazynowo-logistycznej w Polsce.

Poziom pustych magazynów w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku wzrósł nieznacznie– o 1,4 pp. do 7%. Najwyższy jest w województwie świętokrzyskim, a najniższy w województwach lubuskim, podkarpackim, zachodniopomorskim i podlaskim.

 

Czytaj także: W Polsce dwa razy więcej magazynów

Nie słabnie popyt na powierzchnie magazynowe

Wysokiej klasy magazyn AutoStore – pierwszy taki w Polsce

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in