Pasieka na farmie fotowoltaicznej

09.06.2020

Grupa energetyczna Polenergia prowadzi własną pasiekę na farmie fotowoltaicznej. W dziesięciu ulach rozmieszczonych na kilkuhektarowej miododajnej łące kwiatowej mieszka ponad pół miliona pszczół.

Pasieka Polenergii funkcjonuje od kwietnia 2020 r. na terenie wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych w gminie Sulechów. Ze względów technologicznych (odstępy pomiędzy rzędami, drogi dojazdowe) konstrukcje złożone z 30 tysięcy paneli PV o łącznej mocy 8 MW zajmują jedynie połowę całego ponad 16-hektarowego areału inwestycji Sulechów I. Dlatego podjęto decyzję o oddaniu przyrodzie niezagospodarowanego terenu i stworzeniu na obszarze farm tzw. miododajnych łąk kwietnych, które służyć będą pszczołom.

 

 

Pasieka Polenergii w Sulechowie składa się z 10 pszczelich rodzin zasiedlających drewniane ule wielkopolskie. Opiekę nad nią sprawuje rodzinna firma Plon z Piotrkowa Trybunalskiego, która dziedziczy pszczelarskie tradycje z pokolenia na pokolenie. Wszystkie pszczele rodziny po dwóch miesiącach starań dobrze się rozwijają i już pracują na rolniczych terenach wokół farm fotowoltaicznych. Efektem ich pracy będzie m.in. pyszny i zdrowy miód. Rocznie z jednego ula będzie można pozyskać od 20 do 40 kg miodu.

Zobacz też:

 

 

Projekt Sulechów I składa się z ośmiu farm fotowoltaicznych, każda o mocy 1 MW. Obiekty zlokalizowane są w miejscowości Kruszyna, w Gminie Sulechów w województwie lubuskim. Budowa trwała od kwietnia do września 2019 roku. Do realizacji kontraktu wykorzystano m.in. 2 km kabla średniego napięcia, 8 km kabla niskiego napięcia, a także 100 km kabla stałego napięcia. Krajowy udział producentów w łańcuch dostaw przekroczył 50 proc. Inwestycje uzyskały pozwolenie na użytkowanie w październiku 2019 roku, a w listopadzie rozpoczęły produkcję energii. Od początku 2020 roku produkują energię w systemie aukcyjnym. Szacowana roczna produkcja wyniesie ponad 8 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 4,5 tysiąca gospodarstw domowych. Pozwoli to także na uniknięcie rocznej emisji 8 tysięcy ton dwutlenku węgla. Czas pracy instalacji fotowoltaicznej szacowany jest na 25 lat, co odpowiada skumulowanej produkcji na poziomie około 200 GWh.

Z perspektywy ochrony środowiska, ważny jest również fakt, że poza produkcją czystej energii, panele wykorzystywane podczas realizacji inwestycji Sulechów I objęte są certyfikatem PV Cycle. To oznacza, że każdy zużyty lub uszkodzony panel będzie podlegać w 100 proc. procesowi recyklingu (krzem, szkło, aluminium). Przewody solarne, elektryczne oraz pozostała infrastruktura techniczna (inwertery, rozdzielnice nn/SN) będą również poddawane procesowi odzysku. – informuje Marta Porzuczek kierująca Działem Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.

Sprawdź:

 

Polenergia

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in