Mistrzostwa PIIB w Brydżu Sportowym

15.01.2020

Na VIII Mistrzostwa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w Brydżu Sportowym do Szczyrku przyjechało 50 stałych bywalców tej imprezy.

Organizatorem Mistrzostw PIIB w Brydżu Sportowym była Śląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa reprezentowana przez 12 członków. Zabrakło tym razem kolegów z Podkarpackiej OIIB, którzy wcześniej wygrywali turnieje drużynowe o Puchar Przechodni Prezesa PIIB. W imprezie udział wzięli przedstawiciele izb okręgowych: kujawsko-pomorskiej, małopolskiej, mazowieckiej, podlaskiej, łódzkiej i warmińsko-mazurskiej.

Tym razem mistrzostwa miały miejsce w Hotelu Zagroń. Uroczyste ich otwarcie odbyło się 13 grudnia 2019 r. przy udziale Romana Karwowskiego – przewodniczącego Okręgowej Rady ŚlOIIB, Józefa Kluski – zastępcy przewodniczącego Okręgowej Rady ŚlOIIB i Janusza Kozuli – organizatora imprezy.

Program przewidywał turnieje: indywidualny, par na zapis maksymalny, par na punkty meczowe i główny turniej drużynowy o Puchar Przechodni Prezesa PIIB. Za część merytoryczną mistrzostw, ich przygotowanie i sędziowanie odpowiadał jak zwykle Adrian Bakalarz.

W pierwszym turnieju indywidualnym udział wzięło 44 zawodników, rozegrano 33 rozdania. Zwyciężył J. Milkamanowicz z podlaskiej izby przed M. Kamelskim z mazowieckiej izby i Z. Gruszeckim z małopolskiej izby.

W kolejnym dniu rozegrano dwa turnieje par. Rano w turnieju na punkty meczowe udział wzięły 22 pary. Po rozegraniu 27 rozdań pierwsze dwa miejsca zajęli członkowie podlaskiej izby W. Ładowski–P. Nowara przed parą A. Błachno–A. Balunowski. Na trzecim miejscu uplasowała się para ze śląskiej izby M. Madej–W. Puchała.

Po południu rozegrano turniej par na zapis maksymalny, w którym wzięło udział 20 par. Zwycięstwo przypadło parze z mazowieckiej izby: P. Wowkonowicz–L. Piotrowski, a dwa następne miejsca – parom ze śląskiej izby: K. Ciesiński–T. Baran i M. Madej–W. Puchała. Wieczorem organizatorzy zaprosili uczestników Mistrzostw PIIB w Brydżu Sportowym na integracyjną kolację.

Trzeci dzień to główny turniej drużynowy o Puchar Przechodni Prezesa PIIB. Puchar ten do Szczyrku przywieźli koledzy z małopolskiej izby, którzy zdobyli go w grudniu 2018 r. W turnieju drużynowym wzięło udział 9 zespołów i został on rozegrany systemem „paroteamów”. Po 24 rozdaniach wyniki były następujące:

1. Mazowiecka OIIB (D. Gelo–A. Łaszczotko, M. Kamelski–S. Stępniewski).
  2. Warmińsko-Mazurska OIIB i Śląska OIIB (C. Ejsmont–J. Milkamanowicz, M. Gacek–A. Bakalarz)
  3. Kujawsko-Mazurska OIIB i Śląska OIIB (D. Iwanus–R. Iwanus, K. Ciesiński–T. Baran)
  4. Śląska OIIB (T. Dudziak–J. Kozula, T. Szendzielarz–J. Wardas)

Puchar Przechodni Prezesa PIIB ponownie zdobyła mazowiecka izba, zresztą w tym samym składzie co rok wcześniej.

Dla mistrzostw prowadzona była klasyfikacja długofalowa, w której dodawano punkty za każdy turniej. Po podliczeniu punktów wygląda ona następująco:

1. Andrzej Balunowski – podlaska izba
  2. Jakub Milkamanowicz – kujawsko-pomorska izba
  3. Mieczysław Madej – śląska izba

Po zakończeniu turnieju drużynowego zwycięzcom wręczono puchary, medale i nagrody rzeczowe.