Czy zmiany legislacyjne opóźnią nadawanie uprawnień budowlanych?

11.01.2019

Dlaczego zmiany legislacyjne mogą wpływać na opóźnienie terminu nadawanie uprawnień budowlanych w 2019 roku? Wyjaśnia prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński, prezes Polskiej Izby Inżyniera Budownictwa.

 

 

Jak informuje Polska Izba Inżynierów Budownictwa trwają prace senackiej Komisji Ustawodawczej dotyczące  przygotowania projektu ustawy zmieniającej Prawo budowlane w zakresie wynikającym z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 lutego 2018 r.

Orzeczenie TK (sygn. akt K 39/15) wymaga wprowadzenia zmian w obowiązującej ustawie Prawo budowlane, polegających na przeniesieniu do ustawy przepisów regulujących zakres uprawnień budowlanych, w tym ich ograniczeń. Zmiana może polegać na przeniesieniu do ustawy przepisów obecnego rozdziału 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, regulującego zakres uprawnień budowlanych.

Czy zmiany legislacyjne opóźnią nadawanie uprawnień budowlanych?

Zgodnie orzeczeniem TK – jeśli do 13 lutego br. nie zostaną wprowadzone zmiany do ustawy Prawo budowlane, stracą ważność dotychczasowe podstawy prawne do właściwego określania nadawanych uprawnień budowlanych zarówno przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa, jak i Izbę Architektów RP.

 

Co taka sytuacja oznacza dla osób starających się o uprawnienia budowlane po 13 lutego 2019 roku?

 

– Jeśli nastąpiłyby opóźnienia legislacyjne, wówczas będzie obowiązywała nadal ustawa Prawo budowlane w jej aktualnym brzmieniu, a rozporządzenie zależnie od możliwych interpretacji – straci w części lub całości moc prawną   – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński, prezes PIIB. – W takiej sytuacji kandydaci starający się o uprawnienia budowlane będą mogli składać wnioski o nadanie uprawnień budowlanych, ale Izby je nadające nie będą dysponowały odpowiednią podstawą prawną, aby je skutecznie nadawać. Dziś taka sytuacja jest czysto hipotetyczna.

 

Zaplanowana w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa wiosenna sesja egzaminacyjna (początek 17 maja 2019 r.) rozpocznie się zgodnie z planem, do czego PIIB się przygotowuje.

– Liczymy, że zarówno prace Senatu RP, jak i MiR nad nowym rozporządzeniem w sprawie samodzielnych funkcji technicznych, skończą się pomyślnie i we właściwym czasie – wyjaśnia prezes PIIB.

 

Czytaj też: Nieuzasadnione uprzywilejowanie architekta w stosunku do inżyniera budownictwa

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in