H-house – nowe rozwiązania dla budownictwa mieszkaniowego

03.10.2017

Dział Badań i Rozwoju Mostostal Warszawa zakończył prace przy projekcie H-house. Czteroletnie prace badawcze doprowadziły do opracowania innowacyjnych, ekologicznych paneli i materiałów wykończeniowych, które pozwalają zwiększyć komfort użytkowania i efektywność energetyczną budynków mieszkalnych.

Międzynarodowy projekt badawczy realizowało 12 jednostek z czterech krajów (Polski, Szwecji, Niemiec i Francji). Liderem konsorcjum był szwedzki Instytut Badawczy Cementu i Betonu (CBI). Projekt był współfinansowany ze środków Siódmego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji.

Dział Badań i Rozwoju Mostostal Warszawa jest zaangażowany w kilka projektów, które dostarczają gotowe rozwiązania dla energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego. W tym roku zakończył się rozpoczęty w 2013 r. projekt H-house zmierzający do stworzenia zdrowszego środowiska wewnętrznego budynków dzięki zastosowaniu innowacyjnych i ekologicznych materiałów.

 

 

W ramach projektu powstały zarówno rozwiązania nadające się do bezpośredniej aplikacji na budowach (np. tynki bazujące na materiałach naturalnych), jak i bardziej zaawansowane, wymagające dalszych prac rozwojowych (np. samoczyszczący, hydrofobowy beton ultrawysokiej wytrzymałości). Analizie podlegały elementy ścian zewnętrznych (prefabrykowane panele betonowe wraz z warstwą ocieplenia z betonu autoklawizowanego lub pianobetonu) oraz komponenty związane z wykończeniem wnętrz (ścianki działowe, tynki wewnętrzne). Podstawowe parametry, które badano, to wytrzymałość, izolacyjność cieplna i akustyczna oraz sorpcja wilgoci. Przeprowadzono również analizy środowiskowe w cyklu życia (LCA).

 

 

W ramach projektu powstały elementy fasady budynku – innowacyjne prefabrykowane panele betonowe. Mogą one zostać wykorzystane zarówno przy nowych konstrukcjach, do wykonywania przegród zewnętrznych, jak również do termomodernizacji istniejących budynków. Ich dużą zaletą jest wysoka izolacyjność cieplna połączona z całkowitą niepalnością. Są również przyjazne dla środowiska. Dział Badań i Rozwoju uczestniczył m.in. w opracowaniu konstrukcji wewnętrznej paneli. Do ich produkcji wykorzystane zostały nowo opracowane mieszanki betonowe. Na terenie Instytutu Techniki Budowlanej Mostostal Warszawa wybudował również dwa parterowe budynki demonstracyjne, które będą podlegać monitoringowi.

– Rolą Mostostalu Warszawa było opracowanie elementów łączących wewnętrzne warstwy prefabrykatów betonowych oraz systemu montażu. W celu redukcji mostków termicznych, wykorzystaliśmy do tego kompozyt FRP. Łączniki i kotwy zostały wytworzone w naszym Warsztacie Kompozytowym z włókien szklanych i żywicy epoksydowej. Kolejnymi zadaniami, za które byliśmy odpowiedzialni, było przygotowanie strategii wdrażania produktów na rynek (opracowanie business planu) oraz budowa obiektów demonstracyjnych – mówi Lech Własak z Działu Badań i Rozwoju.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in