AQUAFIN-2K/M-PLUS – czyli izolacja na piątkę z plusem

12.04.2018

Nowoczesne izolacje, oprócz podstawowych zadań stawianych dla zabezpieczeń przeciwwodnych, pełnią również funkcję powierzchniowej ochrony betonu przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych (np. kwasy humusowe, nieczystości zwierzęce, ścieki komunalne).

Wieloletnie doświadczenie firmy SCHOMBURG w dziedzinie hydroizolacji pozwoliło na stworzenie jednego z najbardziej zaawansowanych materiałów polimerowo-cementowych, który będzie funkcjonował na rynku pod zobowiązującą nazwą handlową AQUAFIN-2K/M-PLUS. Wprowadzony do oferty produkt wykazuje odporność na promieniowanie UV oraz środowisko agresywne w klasie ekspozycji XA3, więc może być stosowany w obiektach inżynierskich, takich jak baseny kąpielowe, zbiorniki oczyszczalni ścieków lub nawet zapory wodne. Zmodyfikowana proporcja składników oraz nowa receptura płynnego polimeru zoptymalizowały konsystencję świeżej zaprawy, dzięki czemu nadaje się ona zarówno do aplikacji ręcznej, jak i mechanicznej poprzez natrysk. W przypadku dwukomponentowych produktów, gdzie bez względu na sposób aplikacji nie ma możliwości zmiany proporcji składników, aspekt odpowiedniej urabialności jest bardzo ważnym elementem, ponieważ decyduje o szybkości prac na budowie.
Oczywiście powyższe obszary specjalistycznych zastosowań oraz wysokie parametry techniczne AQUAFlN-2K/M-PLUS nie wykluczają jego tradycyjnego przeznaczenia jako podpłytkowe uszczelnienie tarasu, które na wiele lat zabezpiecza pozostałe warstwy przed wilgocią oraz finalnie decyduje o trwałości całej konstrukcji. Dla obszaru północno-wschodniej Polski występuje w ciągu roku ponad 100 cykli przejść przez 0°C, więc wszelkie błędy zostają szybko uwidocznione, a koszt ich wyeliminowania jest często kilkukrotnie wyższy niż nakłady zaoszczędzone na etapie wykonania. Taras przysparza wiele problemów technicznych, ponieważ jego konstrukcja musi zapewnić stuprocentową szczelność i pełnić funkcję dachu odprowadzającego wody opadowe. Prace na płycie konstrukcyjnej rozpoczynamy od wykonania warstwy spadkowej (1,5-2%), a jedną z metod jej wykonania jest zastosowanie ASOPLAST Mz, czyli polimerowej emulsji używanej do modyfikacji zapraw, lub mas naprawczych z grupy ASOCRET Na warstwie spadkowej wykonujemy izolację międzywarstwową (pełniącą również funkcję paroizolacji) przy użyciu samoprzylepnej membrany bitumicznej KSK ABDICHTUNGSBAHN, układanej na podłożu zagruntowanym rozcieńczoną emulsją bitumiczną ASOL FE. Następnie, po rozłożeniu termoizolacji oraz warstwy poślizgowej z folii budowlanej, układamy warstwę dociskową, którą w celu usprawnienia prac możemy wykonać z szybkosprawnego jastrychu cementowego ASO EZ2 PLUS. W warstwie dociskowej robimy dylatacje brzegowe i strefowe zgodnie z zaleceniami projektowymi. Na warstwie dociskowej wykonujemy najważniejszy element uszczelniający konstrukcję tarasu, czyli elastyczną izolację podpłytkową AQUAFIN-2K/M-PLUS, układaną w dwóch warstwach, o łącznej grubości 2 mm.

 

 

W przeciętnych warunkach użytkowych powłoki AQUAFIN-2K/M-PLUS nie wzmacniamy warstwą zbrojącą. Uzupełnieniem systemu izolacji bezszwowej jest grupa taśm ASO DICHTBAND, które wklejamy w warstwę izolacji mineralnej. W przypadku tarasów o wysokim nasłonecznieniu oraz przy formacie płytki powyżej 0,09 m2 zaleca się stosowanie kleju odkształcalnego klasy C2 S2. Wiodącym produktem w tej kategorii jest mineralny klej dwukomponentowy UNIFIX 2K/6. Często pomijanym detalem jest szerokość spoiny, która w przypadku tarasów powinna wynosić min. 5 mm i umożliwiać odpowiednią pracę termiczną okładziny. Spoinowanie wykonujemy używając mineralnej zaprawy HF05 BRILLANTFUGE, a szczeliny dylatacyjne uzupełniamy sznurem polipropylenowym i masą poliuretanową INDUFLEX PU. Osoby, które są świadome problemów związanych z trwałością wykonanych prac, coraz częściej sięgają po rozwiązania i produkty firmy SCHOMBURG, które na polskim rynku są obecne już od ponad 25 lat, zatem z pełną odpowiedzialnością można je określić mianem sprawdzonych, a stwierdzenie „niezawodne rozwiązania” zapewnia, że rozwiązany problem już nie powróci, nawet w odległej przyszłości.
 

mgr inż. Tomasz Kamiński

kierownik techniczno-handlowy Schomburg Polska Sp. z o.o.

 

SCHOMBURG Polska Sp. z o.o.

ul. Sklęczkowska 18A, 99-300 Kutno

tel. +48 24 254 73 42

fax +48 24 253 64 27

 www.schomburg.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in