Strategiczna inwestycja na Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie

05.07.2016

Lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie finalizuje właśnie swoją bardzo istotną i prestiżową inwestycję – budowę terminala Rozładunkowego Paliwa Lotniczego. Przedsięwzięcie zrewolucjonizuje model dostarczania paliwa do samolotów – usprawni logistykę, poprawi bezpieczeństwo i pozwoli na otwarcie rynku dla wszystkich zainteresowanych dostawców.

Warszawski Port Lotniczy zużywa rocznie blisko 300 tys. ton paliwa lotniczego. Obecnie obsługiwany jest przez 4 dostawców. Tylko jeden z nich posiada infrastrukturę magazynową zlokalizowaną przy lotnisku. Sytuacja rodzi problemy logistyczne i stawia bariery w swobodnej wymianie handlowej. Niebawem się to jednak zmieni. Lotnisko Chopina zdecydowało się na budowę kolejowego frontu rozładunkowego paliwa lotniczego. Skład paliw portu lotniczego wraz z przemysłowym, dalekosiężnym rurociągiem staną się trzonem scentralizowanej infrastruktury paliwowej. Paliwo lotnicze będzie transportowane w cysternach przez kolejowy front rozładunkowy do bazy paliw, gdzie będzie ono magazynowane. Dalej nowoczesnym rurociągiem paliwowym zaopatrzonym w urządzenia tankujące dostarczane będzie bezpośrednio na stanowiska postojowe samolotów. Proces tankowania maszyn będzie odbywał się dużo sprawniej i bezpieczniej. Dzięki inwestycji więcej dostawców będzie mogło oferować swoje paliwo, co zaostrzy konkurencje na rynku. Przełoży się to na spadek ceny paliwa lotniczego, a, co za tym idzie, także cen biletów lotniczych.

 

 

Budowa terminala Rozładunkowego Paliwa Lotniczego to szczególnie ważna inwestycja dla funkcjonowanie portu lotniczego i jego rozwoju. Jest też wstępem do planowania kolejnego przedsięwzięcia – budowy miasteczka lotniskowego Chopin Airport City. Całościowa wartość inwestycji sięga blisko 38 mln zł.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, które realizuje to przedsięwzięcie, już na etapie ogłaszania przetargu podkreślało, jak ważne są kompetencje firm wykonawczych oraz najwyższa jakość i trwałość zastosowanych materiałów budowlanych.

Kostki brukowe oraz płyty i elementy betonowe niezbędne przy budowie terminala dostarczyła firma ABW Superbruk.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in