Przetargi z branży budowlanej – podsumowanie 2008 r.- raport TAI

14.01.2009

Telefoniczna Agencja Informacyjna Sp. z o.o. podsumowała rok 2008 pod względem ogłoszeń dotyczących przetargów i zleceń na usługi, wykonanie i dostawy w branży budowlanej, opublikowanych w Polsce.

Najwięcej ogłoszono ich w II kwartale 2008 r. Największą aktywność w ogłaszaniu przetargów budowlanych wykazały województwa śląskie i mazowieckie. Najczęściej przetargi dotyczyły drogownictwa. W roku 2008 w Polsce ogłoszonych zostało 250 331 przetargów i zleceń na usługi, wykonanie oraz dostawy (bez sprzedaży), z czego 56%, tj. 139 906 zgłoszeń, dotyczyło szeroko pojętej branży budowlanej. Porównując wyniki z 2007 i 2008 roku zauważyć można wzrost liczby ogłoszeń ogółem o prawie 20 tys. sztuk (w roku 2007 ogłoszono 232 071 przetargów). Co więcej w 2008 r. w branży budowlanej ogłoszonych zostało o ponad tysiąc ogłoszeń więcej niż w roku 2007.
Liczba ogłaszanych przetargów w roku 2008 rosła z kwartału na kwartał, aż do IV kwartału, kiedy to ze względu na koniec roku i sezon zimowy ogłaszanych jest ich mniej. Szczegółowa analiza liczby ogłoszeń pokazuje, że najwięcej przetargów ogłoszono w miesiącu październiku. Poniżej, na wykresie, przeanalizowana została liczba przetargów w poszczególnych kwartałach 2008 roku z wyszczególnieniem przetargów z szeroko pojętej branży budowlanej.

Ogłoszenia dotyczące branży budowlanej w 2008 roku zamieszczane były głównie na stronach internetowych zamawiających (42% przetargów). Część ogłoszeń opublikowana została zarówno w internecie, na stronach zamawiających, jak i na portalu Urzędu Zamówień Publicznych (25% przetargów). Pozostałe informacje przetargowe opublikowane zostały wyłącznie na portalu Urzędu Zamówień Publicznych (24% ogłoszeń), w prasie (6% ogłoszeń) oraz w prasie i w Internecie (3% ogłoszeń).
Przetargi z branży budowlanej dotyczyły głównie drogownictwa (28% ogłoszeń), prac energoelektrycznych (18% ogłoszeń) oraz prac budowlanych – obiekty (14% ogłoszeń). Szczegółowe zestawienie prezentuje poniższy wykres.

Należy zauważyć, że w porównaniu do roku 2007 popularność poszczególnych branż przetargów budowlanych w 2008 r. pozostała taka sama.
Najwięcej przetargów dotyczących szeroko pojętej branży budowlanej ogłoszono w województwach śląskim (16% ogłoszeń) i mazowieckim (15% ogłoszeń), a najmniej w województwach podlaskim i lubuskim (po 2% ogłoszeń). Poniższa tabela prezentuje dane dotyczące wszystkich województw.

Prawie 130 tys. ogłoszeń dotyczących branży budowlanej miało formę przetargów nieograniczonych (90%). Aż 89% przetargów dotyczyło zleceń na usługi bądź wykonanie. Pozostałe ogłoszenia dotyczyły dostaw. W 70% ogłoszonych przetargów nie wymagano wnoszenia wadium.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.