Oczyszczalnia ultraekologiczna

29.08.2012

Powstanie naturalnej oczyszczalni ścieków z trzciny w Luboszycach (dolnośląskie) dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Inwestycja planowana jest na obszarze Natura 2000 „Odrzańskie Łęgi”.

Jak poinformował w środę rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Robert Borkacki, ścieki będą oczyszczane w stawach porośniętych trzciną. Odwodnione i zmineralizowane osady będą kompostowane i wykorzystywane jako nawóz.
W oczyszczalni nie będzie używana energia elektryczna. Sprzęt mechaniczny zostanie wykorzystany do przepompowywania, przewożenia i przerzucania kompostu.

Elementy inwestycji to m.in. zbiornik żelbetowy, osadniki i roślinne poletka obsadzone trzcinami z dnem wykonanym z kory i mielonych gałęzi. Staw doczyszczający zapewni usuwane związków biogennych i mikrozanieczyszczeń. Rolą stawu chłonnego będzie odprowadzenie oczyszczonych ścieków do gruntu. Oczyszczalnia przyjmować będzie ścieki z miejscowości Luboszyce, Kietlów i Równa oraz ścieki dowożone z przyległych terenów.

„Łęgi Odrzańskie” Natury 2000 to teren o powierzchni ponad 20 tys. ha, na którym stwierdzono obecność 22 gatunków dzikich zwierząt. Położony jest głównie w woj. dolnośląskim, w trzech regionach: legnicko-głogowskim, wrocławskim i zielonogórskim. Obszar ten stanowi fragment doliny Odry o długości 101 km, od Brzegu Dolnego do Głogowa. Na jego terenie są starodrzewia z licznymi drzewami pomnikowymi.

 

Źródło: Portal Samorządowy

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in