Kopie dziennika budowy dla inspektora nadzoru inwestorskiego

18.02.2016

Odpowiada Łukasz Smaga – radca prawny.

Zwracam się z uprzejmą proś­bą o wyjaśnienie następującej sprawy. Zgodnie z Prawem budowlanym dziennik budowy prowadzi i za niego odpowiada kierownik budowy. Czy inspek­tor nadzoru inwestorskiego może za odpowiednim pokwi­towaniem otrzymać kopie za­pisów dziennika budowy i mieć je w swoich aktach budowy? Czy w ogóle jest to możliwe – a jeśli tak – to czy w trak­cie budowy czy dopiero po jej zakończeniu?

 

 

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) – dalej: Pb, dziennik budowy sta­nowi urzędowy dokument przebie­gu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót i jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ.

Z przepisów ustawy wynika, że wpi­sów do dziennika budowy mogą do­konywać: projektant (art. 21 Pb), kierownik budowy (art. 22 i 23 Pb), inspektor nadzoru inwestorskiego (art. 26 Pb). Rozwinięcie tych regu­lacji zawarte zostało w rozporządze­niu Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawie­rającego dane dotyczące bezpieczeń­stwa pracy i ochrony zdrowia (Dz.U. z 2002 r. Nr 108, poz. 953 z późn. zm.). Stosownie do treści § 9 ust. 1 rozporządzenia do dokonywania wpi­sów w dzienniku budowy upoważnieni są: 1) inwestor, 2) inspektor nadzo­ru inwestorskiego, 3) projektant, 4) kierownik budowy, 5) kierownik robót budowlanych, 6) osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie bu­dowy, 7) pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów upraw­nionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie – w ramach do­konywanych czynności kontrolnych.

Zgodnie treścią § 11 rozporządzenia dziennik budowy powinien znajdować się na stałe na terenie budowy i być przechowywany w sposób zapobiega­jący uszkodzeniu, kradzieży lub zniszczeniu, a za właściwe prowadzenie dziennika budowy, jego stan oraz pra­widłowe przechowywanie na terenie budowy jest odpowiedzialny kierownik budowy. Kierownik budowy ma w taki sposób zorganizować teren budowy, aby mógł być na tym terenie przecho­wywany w sposób bezpieczny dziennik budowy, ponosząc za to odpowiedzial­ność. Uchybienie tym obowiązkom wiąże się niewątpliwie z odpowiedzial­nością zawodową, a także może pro­wadzić do powstania odpowiedzialno­ści cywilno-prawnej, jeżeli naruszenie tych obowiązków spowoduje powsta­nie szkody, nie mówiąc już o skutkach administracyjno-prawnych w punktu widzenia dopuszczenia obiektu bu­dowlanego do użytkowania.

Obowiązki inspektora nadzoru inwe­storskiego związane z procesem bu­dowlanym oraz definiujące jego rolę w tym procesie zostały wymienione w art. 25 Pb. Zgodnie z tym przepi­sem do podstawowych obowiązków in­spektora nadzoru inwestorskiego na­leży: 1) reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisa­mi oraz zasadami wiedzy technicznej; 2) sprawdzanie jakości wykonywa­nych robót i wbudowanych wyrobów budowlanych, a w szczególności za­pobieganie zastosowaniu wyrobów budowlanych wadliwych i niedopusz­czonych do stosowania w budownic­twie; 3) sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, uczestniczenie w pró­bach i odbiorach technicznych in­stalacji, urządzeń technicznych 

i przewodów kominowych oraz przy­gotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budow­lanych i przekazywanie ich do użyt­kowania; 4) potwierdzanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcia wad, a także, na żądanie inwesto­ra, kontrolowanie rozliczeń budowy. Z kolei stosownie do treści art. 26 Pb inspektor nadzoru inwestorskie­go ma prawo: 1) wydawać kierowni­kowi budowy lub kierownikowi robót polecenia, potwierdzone wpisem do dziennika budowy, dotyczące: usu­nięcia nieprawidłowości lub zagro­żeń, wykonania prób lub badań, tak­że wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych, oraz przed­stawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych i dowodów dopuszczenia do stoso­wania w budownictwie wyrobów bu­dowlanych oraz urządzeń technicz­nych; 2) żądać od kierownika budowy lub kierownika robót dokonania po­prawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także wstrzymania dalszych robót budow­lanych w przypadku, gdyby ich kon­tynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwo­leniem na budowę.

Inspektor nadzoru inwestorskiego jest jednym z uczestników procesu budow­lanego obok inwestora, projektanta i kierownika budowy. Na etapie wykony­wania robót budowlanych jego aktyw­ność może ustępować jedynie aktywno­ści kierownika budowy. Jednocześnie zakres obowiązków ustawowych in­spektora nadzoru inwestorskiego wskazuje jednoznacznie na to, że powi­nien on mieć stały dostęp do dziennika budowy w celu umożliwienia mu dokony­wania stosownych wpisów. Co więcej, sprawowanie przez inspektora kontroli zgodności realizacji budowy z projek­tem lub pozwoleniem na budowę, prze­pisami oraz zasadami wiedzy technicz­nej nie polega wyłącznie na naocznym sprawdzaniu wykonywanych prac, lecz również na analizowaniu dokonywanych przez kierownika budowy wpisów do dziennika budowy i ustosunkowywaniu się do ich treści. Nie ma żadnych prze­szkód, aby inspektor nadzoru inwestor­skiego otrzymywał kopie dziennika bu­dowy bądź samodzielnie wykonywał fotokopie tego dokumentu urzędowego i to na bieżąco po dokonywaniu w nim poszczególnych wpisów. Może się to odbywać za pokwitowaniem bądź bez niego, gdyż kopia dokumentu urzędo­wego i tak nie nabywa waloru urzędo­wego i jako taka nie może zastępować oryginalnego dziennika budowy. Inspek­tor nadzoru inwestorskiego nie musi czekać na zakończenie robót budowla­nych, aby nabyć uprawnienie do uzyska­nia kopii dziennika budowy. Takie upraw­nienie przysługuje inspektorowi w trakcie wykonywania robót i nie ma racjonalnego uzasadnienia dla odmowy umożliwienia mu uzyskania kopii dzienni­ka. Uprawnienie to nie pozostaje też w sprzeczności z obowiązkami ciążący­mi na kierowniku budowy, ponieważ nie pozbawia go kontroli nad oryginalnym egzemplarzem.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in