Instalacje 2006

24.09.2006

Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE 2006 przyciągnęły do Poznania tysiące instalatorów i projektantów.

Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE 2006 przyciągnęły do Poznania tysiące instalatorów i projektantów.

W dniach 28–31 marca 2006r. ponad 400 firm przedstawiło w Poznaniu produkty i technologie z zakresu techniki ciepłowniczej i grzewczej, wentylacji i klimatyzacji, instalacji energetycznych, techniki wodno-kanalizacyjnej oraz gazowniczej. Tematyka targów była szeroka. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Wyspa Nowości” prezentująca wybrane innowacyjne produkty i technologie.
Targom towarzyszyło Forum Technik Instalacyjnych – cykl konferencji i dyskusji. Forum obejmowało sesję ogólną i bloki tematyczne: Ogrzewanie, Wentylacja i klimatyzacja, Instalacje wodno-kanalizacyjne, Budynek inteligentny, Współczesne ciepłownictwo i Energooszczędne instalacje pompowe. Patronat nad Forum sprawowały: Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polski Związek Inżynierów i Techników Sanitarnych, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Korporacja Kominiarzy Polskich oraz Instytut Nafty i Gazu. Do zgromadzonych na sesji ogólnej słowa powitania skierował prof. Zbigniew Grabowski – prezes Krajowej Rady PIIB, przypominając, że po konstruktorach instalatorzy są najliczniejszą grupą członków izb inżynierów budownictwa, i to grupą doskonale zorganizowaną. Profesor wspomniał o systemie tzw. zrównoważonego rozwoju w budownictwie, dla którego podstawowe znaczenie ma energooszczędność budynków.
W referacie wstępnym prof. Edward Szczechowiak mówił o nowych wyzwaniach, jakie stoją przed projektantami budynków i instalacji, zwracając uwagę, że proces inwestycyjny współczesnych obiektów wymaga zintegrowanego podejścia – jako elementu niezbędnego do optymalizacji projektowania w zakresie architektury, konstrukcji i wyposażenia technicznego. Również inż. Piotr Rutkowski w swoim wystąpieniu o procesie projektowym w zakresie wentylacji i klimatyzacji stwierdził, iż …problemy konstrukcyjne, elektryczne, wentylacyjne, klimatyzacyjne muszą być spięte na wstępnym etapie projektu.
Projektom zmian w przepisach w związku z dyrektywą dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków, poświęciła wystąpienie inż. Anna Sas-Micuń. Przedstawiła projekt przepisów dotyczących nowego systemu oceny energetycznej budynków i planowanej w związku z tym nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Projekt zakłada, że świadectwo energetyczne ma stanowić załącznik do książki obiektu budowlanego, a świadectwa energetyczne mają sporządzać i wydawać osoby posiadające uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń uzyskane w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, specjalizacji: sieci, instalacje i urządzenia cieplne i wentylacyjne w ramach specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych oraz audytorzy energetyczni, którzy wykonali co najmniej 5 audytów energetycznych. Konieczne będą odpowiednie szkolenia.
Na Forum inżynierowie mogli zapoznać się z urządzeniami, które będą szerzej stosowane w przyszłości, np. inż. Zdzisław Gebhardt przedstawił ekologiczne urządzenia grzewcze zasilane paliwami gazowymi (np. skojarzenie turbiny gazowej i kotła, skojarzenie kotła i absorpcyjnej pompy ciepła).
Miłym akcentem Forum było wręczenie złotych medali najlepszym prezentowanym na targach wyrobom, m.in. aż dwa Złote Medale MTP otrzymała firma VIESSMANN – za kondensacyjny kocioł gazowy VITODENS 300, 19 kW oraz za pompę ciepła VITOCAL 343.

Krystyna Wiśniewska
Fot. Krystyna Wiśniewska

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.