Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

5 miast w 100% z OZE

18.03.2019

Frederikshavn

Frederikshavn w Danii do 2030 r. 100% energii zamierza pozyskiwać wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Od 2000 r. miasto stawia na zielone przedsiębiorstwa i technologie. Głównym celem jest opracowanie spójnego systemu energetycznego opartego na energii odnawialnej. Aby zaspokoić całość potrzeb energetycznych z OZE, planowane jest zredukowanie zapotrzebowania na energię oraz produkcja czystej energii z wykorzystaniem wiatru i innych lokalnych źródeł lub technologii odnawialnych.

Tworzona jest infrastruktura oparta na czystszych formach mobilności – stacje ładowania pojazdów elektrycznych, biogazowych lub hybrydowych, drogi przyjazne dla rowerzystów, usługi związane z współużytkowaniem samochodów przez mieszkańców.

Realizacja działań będzie poddawana corocznemu przeglądowi, co umożliwi integrację z nowymi technologiami.

 

Genewa

Wzrost cen ropy naftowej w latach 2004–2006 pokazał, że to miasto w Szwajcarii jest silnie uzależniona energetycznie i finansowo od paliw kopalnych. Toteż w 2006 r. przyjęto miejski plan strategiczny „100% energii odnawialnej do 2050 r.” Bieżąca strategia określa budynki, które najbardziej skorzystałyby z prac renowacyjnych, by zmniejszyć zależność od paliw kopalnych i zwiększyć udział zużycia czystej energii.

W latach 2010–2017 całkowite zużycie energii w budynkach komunalnych zmniejszyło się o ok. 10%, a emisja dwutlenku węgla spadła o 25%.

 

Malmö

Dawne miasto przemysłowe w południowej Szwecji, Malmö, przekształciło się w centrum innowacji technologicznych i kulturowych oraz zrównoważonego rozwoju. Poprzez rozwój energii słonecznej, wiatrowej, wodnej i biogazu miasto chce do 2030 roku w 100% wykorzystywać źródła odnawialne.

Plan „Energistrategi för Malmö” przewiduje modernizację energetyczną, inteligentne sieci, efektywne zarządzanie odpadami, rozwój transportu publicznego i ścieżek rowerowych. Inne potrzeby zostaną pokryte przez energię odnawialną produkowaną w mieście w 50%.

Malmö przygotowało również plan rozwoju obszarów miejskich, niezbędny do osiągnięcia takiego wykorzystania OZE.

 

Źródło: Skycop/newseria.pl

 

Polecamy też: Obowiązek poprawy efektywności energetycznej - nowe wyzwania

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube