Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Szkody wyrządzone przez bobry

13.05.2011

Odpowiada Monika Jakubiak z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody określa, że za szkody wyrządzone przez bobry odpowiada Skarb Państwa. Aby ustalić wysokość należnego odszkodowania, ustawa nakazuje dokonanie oględzin i szacowania.

Czy może  oględzin i szacowania szkód dokonanych przez bobry dokonywać osoba nieposiadająca odpowiednich uprawnień budowlanych? 

 

Artykuł 126 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.) wskazuje organy odpowiedzialne za przeprowadzenie oględzin i szacowania szkód, a także ustalanie wysokości odszkodowania i jego wypłaty, tj. regionalnego dyrektora ochrony środowiska oraz dyrektora parku na obszarze parku narodowego. Kwestia powołania rzeczoznawców nie została uregulowana w wymienionej ustawie. W przypadkach skomplikowanych, w stosunku do których wymagana jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie, szacowanie oraz ustalenie wysokości odszkodowania może być zlecone właściwemu rzeczoznawcy, w tym rzeczoznawcy budowlanemu, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.).

Ustawa o ochronie przyrody nie zobowiązuje regionalnego dyrektora ochrony środowiska do zlecenia oględzin i szacowania szkód podmiotowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube