Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

BIM - standard w budownictwie

03.04.2019

Technologia BIM (Building Information Modelling) nadal nie jest w Polsce tak popularna jak w USA i Europie Zachodniej. Jedynie 46% respondentów z branży budowlanej zetknęło się z BIM w pracy zawodowej – można przeczytać w raporcie „BIM – polska perspektywa”.

 

 

Nowy standard

Koncepcja BIM, która rewolucjonizuje cały proces inwestycyjny, od projektu aż po oddanie gotowego budynku, już wkrótce stanie się standardem w branży budowlanej w Polsce. Rozwój specjalistycznych programów oraz postęp w dziedzinie modelowania 3D i symulacji komputerowych pozwolił na opracowanie technologii, która zmienia podejście do projektowania oraz kosztorysowania inwestycji budowlanych. Stworzenie cyfrowego środowiska, które z dużą dokładnością oddaje sytuację na realnym placu budowy, umożliwia przeprowadzenie szeregu wiarygodnych symulacji przy wykorzystaniu precyzyjnego modelu powstającego budynku.

 

Przełomowa budowa obwodnicy

Podczas gdy w wielu krajach stosowanie tej technologii jest standardem już od wielu lat, w Polsce BIM dopiero powoli staje się wymogiem. Przełomowym wydarzeniem z tym związanym może być 2018 r., w którym to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy miasta Zator w ciągu drogi krajowej nr 28. W wymaganiach określono, że inwestycja realizowana miała być z wykorzystaniem technologii BIM. Wydaje się, że organizatorzy publicznych przetargów dojrzeli w końcu do przetestowania BIM na swoich projektach. Trudno się temu dziwić, gdyż ponad 61% praktyków sektora prywatnego budownictwa wskazuje na wyższą jakość tworzonych przy wykorzystaniu tej technologii projektów.

 

 

Polecamy też: BIM w zamówieniach publicznych w Polsce

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube