ASHRAE – Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Klimatyzacji

28.09.2006

W końcu stycznia 2006. Rada Dyrektorów ASHRAE podczas spotkania w Chicago oficjalnie zarejestrowała oddział w Polsce, a w marcu odbyło się jego oficjalne otwarcie.

W końcu stycznia 2006. Rada Dyrektorów ASHRAE podczas spotkania w Chicago oficjalnie zarejestrowała oddział w Polsce, a w marcu odbyło się jego oficjalne otwarcie.

Uroczystość otwarcia oddziału ASHRAE w Polsce; od lewej m.in. prezes elekt – Grażyna Oławska
Fot. Oddział Polski ASHRAE

Stowarzyszenie ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating And Air-Conditioning Engineers, Inc.) działa już od 1894 r. i zrzesza około 56 tys. Inżynierów i techników (zorganizowanych w oddziały regionalne) ze 134 krajów oraz 8 tys. studentów (w oddziałach studenckich).
Działalność stowarzyszenia obejmuje m.in. sponsorowanie prac badawczych, opracowywanie norm i wytycznych, wydawanie publikacji, organizowanie szkoleń oraz prezentacji technicznych. Jednym z kierunków działania ASHRAE jest promowanie w społeczeństwie wiedzy na temat wymogów komfortu cieplnego i higienicznego w budynkach.
Kilkudziesięciu członków ASHRAE w Polsce od czerwca 2004 r. podejmowało starania o zarejestrowanie oddziału stowarzyszenia. Podczas styczniowego spotkania w Chicago strona polska była reprezentowana przez inż. Macieja Sobczyka (członek komitetu założycielskiego ASHRAE w Polsce) oraz dr. inż. Dariusza Heima. W trakcie obrad poruszona była m.in. kwestia rozwoju organizacji w Polsce oraz w innych krajach Europy Centralnej i Wschodniej. Spotkaniu towarzyszyły, jak co roku, targi branżowe. 7 marca 2006. miało miejsce oficjalne otwarcie oddziału w Polsce. Uroczystej inauguracji dokonali: Terry Townsend P.E. – prezydent elekt światowego ASHRAE oraz Costas Balaras – dyrektor RAL-B – europejskiego obszaru stowarzyszenia.
W spotkaniu, obok członków stowarzyszenia, wzięli udział przedstawiciele organizacji branżowych oraz biur projektowych, producentów urządzeń, instalatorów i prasy.

Zebrani członkowie podjęli uchwałę o powołaniu Stowarzyszenia ASHRAE POLONIA oraz uchwalili jego statut, a także zatwierdzili władze stowarzyszenia. Prezesem i przewodniczącym Rady Głównej jest Maciej Sobczyk, prezesem elektem – Grażyna Goławska, wiceprezesem – Adam Legun.
Bliższe dane na stronie internetowej: www.ashrae.org.pl.
Na zdjęciu: od lewej  Maciej Sobczyk, Terry Townsend, Costas Balaras. Fot. Oddział Polski ASHRAE
Krystyna Wiśniewska

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.