Akademickie Dni Budownictwa Sportowego

30.09.2006

W nadchodzących latach budownictwo sportowe w Polsce ma szansę rozwoju dzięki możliwości wykorzystania środków z Unii Europejskiej na modernizację i budowę obiektów sportowych.

W nadchodzących latach budownictwo sportowe w Polsce ma szansę rozwoju dzięki możliwości wykorzystania środków z Unii Europejskiej na modernizację i budowę obiektów sportowych.

12 maja 2006 r. na Politechnice Warszawskiej odbył się pierwszy z cyklu wykładów na wyższych uczelniach, a poświęconych projektowaniu i realizacji obiektów sportowych oraz stosowanym podczas ich budowy rozwiązaniom konstrukcyjnym, materiałowym i technologicznym. Wykłady zorganizował Polski Klub Infrastruktury Sportowej, Politechnika Warszawska oraz Komitet Naukowy pod przewodnictwem prof. Kazimierza Szulborskiego.

Prof. Kazimierz Szulborski (fot. K. Wiśniewska)

W inauguracyjnym wystąpieniu prof. Szulborski stwierdził, że choć wielu polskich specjalistów jest przygotowanych do projektowania obiektów sportowych według światowych technologii, jednak odczuwalny jest niedosyt kadry projektującej takie obiekty. Projekty z zakresu budownictwa sportowego wymagają nie tylko rozległej wiedzy technicznej, ale także spojrzenia na budowany obiekt z punktu widzenia mających się tam rozgrywać zawodów sportowych, a także różnorodnych imprez. Organizatorzy wskazywali, że „wiele nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych wzięło się z trudnych uwarunkowań projektowania przekryć dużej rozpiętości w obiektach sportowych”. Obecnie większość dużych obiektów sportowych budowana jest w ten sposób, aby mogła służyć zarówno celom sportowym, jak i organizacji koncertów, przedstawień, bankietów itp.
Wielkim zainteresowaniem cieszył się wykład prof. Wojciecha Zabłockiego – znanego olimpijczyka i architekta. Profesor Zabłocki przedstawił m.in. projekt swojego autorstwa wielofunkcyjnej hali sportowej z pierwszym w Polsce torem kolarskim do rozgrywania zawodów międzynarodowych. Realizacja zlokalizowanej w Pruszkowie pod Warszawą hali dobiega już końca. Udzielając rad przyszłym projektantom, profesor mówił o wielkiej wadze dobrej współpracy architektów i konstruktorów oraz o tym, że jego zdaniem istotą dobrej konstrukcji jest moc i lekkość.

Fragment wystawy zdjęć zrealizowanych obiektów sportowych (fot. K. Wiśniewska)

Inżynier Czesław Sokołowski – specjalista w dziedzinie projektowania basenów – ukazał podstawowe problemy, na które należy zwrócić uwagę przy projektowaniu obiektów pływackich, a inż. arch. Jacek Pleskacz przedstawił tendencje występujące w projektowaniu obiektów sportowych na przykładzie zarówno małych, szkolnych basenów, jak i największej w Polsce hali widowiskowo-sportowej realizowanej w Sopocie. Prawdziwym wyzwaniem dla projektantów było przekrycie tej hali, które musi również pełnić funkcję poziomu technicznego i zapewniać możliwość podwieszania wielu elementów wyposażenia hali o wadze nawet kilkunastu ton.

Niezwykle interesujący referat o projektowaniu i realizacji stadionu w Kielcach przedstawił „duet”: dr inż. Piotr Pachowski i inż. Tomasz K. Kwieciński.
Następne spotkanie z cyklu Akademickich Dni Budownictwa Sportowego odbędzie się 11 października br. w Instytucie Budownictwa Politechniki Wrocławskiej.
KRYSTYNA WIŚNIEWSKA

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.