80 lat nadzoru budowlanego w Polsce

26.09.2008

Z okazji osiemdziesiątej rocznicy utworzenia struktur państwowego nadzoru budowlanego w Polsce, 25 września br. w siedzibie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w Warszawie odbyła się konferencja pt. „80 LAT NADZORU BUDOWLANEGO W POLSCE”.

„Władza budowlana» – jak określano przed wojną państwowy nadzór budowlany – towarzyszyła najważniejszym przemianom ustrojowym, społecznym i gospodarczym naszego kraju. Pragnę wyrazić uznanie, że służąc swoją wiedzą i doświadczeniem przyczyniacie się Państwo do utrzymania wysokich standardów będących wizytówką polskiego budownictwa” – napisał Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk w liście skierowanym do uczestników konferencji zorganizowanej. W spotkaniu uczestniczył podsekretarz stanu Olgierd Dziekoński.

 „Nie zrażajmy się tym, co jest przedmiotem wątpliwości w stosunku do służb nadzoru budowlanego. Nadzór ma służyć dobru publicznemu, jakim jest ładna Polska” – powiedział podczas spotkania wiceminister.
Tematyka spotkania obejmowała kwestie przeszłości i teraźniejszości nadzoru budowlanego w Polsce, perspektyw i wyzwań stojących przed administracją architektoniczno-budowlaną i nadzorem. W części szczegółowej omawiano współpracę służb nadzoru z jednostkami badawczymi oraz regulacje prawne dotyczące osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Podsekretarz Stanu Olgierd Dziekoński odnosząc się do problemu kierunków ewolucji obecnego Prawa budowlanego proponował, by w przyszłości zostało ono pozbawione tych elementów aktywnego oddziaływania władzy publicznej, które dotyczą kwestii standardów zabudowy. „Te aspekty powinny być zawarte w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – zwracam uwagę na zagospodarowanie przestrzenne.” Zdaniem wiceministra większą odpowiedzialność za zagospodarowanie przestrzenne powinny przejąć samorządy terytorialne. „Część prawa budowlanego, której zadaniem jest jakościowe kształtowanie warunków zabudowy, poprzez istniejące w Polsce rozporządzenie o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie czy to, co w Europie nazywa się tzw. building cold, czyli standardów zabudowy – element jakościowy prawa budowlanego, powinno również w jakimś sensie, pojawić się, czy też przejść w części, do sfery oddziaływania samorządu terytorialnego. Tym samym building cold powinien trafić do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym” – powiedział. W przygotowywanym w Ministerstwie Infrastruktury projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw znajduje się propozycja przeniesienia odpowiedzialności za aktywne kształtowanie warunków zabudowy także w obszarach nie objętych miejscowym planem do kompetencji władz lokalnych.
{mospagebreak}
Wśród przybyłych gości był minister w Kancelarii Prezydenta RP Marek Surmacz, który wręczył zasłużonym pracownikom nadzoru budowlanego odznaczenia państwowe. Gratulacje służbom nadzoru składał także w imieniu Parlamentu przewodniczący sejmowej podkomisji stałej ds. budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej poseł Andrzej Adamczyk. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego, dyrektorzy urzędów wojewódzkich odpowiedzialni za sprawy administracji architektoniczno-budowlanej, przedstawiciele samorządów zawodowych, środowisk akademickich i sądowniczych oraz byli Główni Inspektorzy Nadzoru Budowlanego, a także reprezentanci innych instytucji współpracujących z GUNB. Przewodniczący Rady Wyrobów Budowlanych Ryszard Kowalski do życzeń dodał także i to, by ocena pracy nadzoru była równie wysoka, jak wysokie są społeczne oczekiwania związane z bezpieczeństwem budownictwa.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in