Pierwsze w 2016 r. posiedzenie Prezydium KR PIIB

03.02.2016

13 stycznia br. obradowało Prezydium KR PIIB. Dyskuto­wano m.in. o XXVI sesji egzaminacyjnej na uprawnienia budowlane, korzystaniu z usług zamieszczonych na portalu PIIB oraz pracach zespołu ds. przebudowy i modernizacji budynku przeznaczonego na siedzibę PIIB.

W posiedzeniu Prezydium Kra­jowej Rady Polskiej Izby Inży­nierów Budownictwa, które prowadził Andrzej Roch Dobrucki, prezes PIIB, uczestniczył Jacek Szer pełniący obowiązki Głównego Inspek­tora Nadzoru Budowlanego. W swojej wypowiedzi J. Szer podkreślił wolę i chęć współpracy z członkami samo­rządu zawodowego inżynierów budow­nictwa, którzy są czynnymi uczestni­kami procesu budowlanego. Zachęcał, aby do nadzoru budowlanego zgłaszać się nie tylko dopiero wtedy, kiedy po­wstanie problem, ale wcześniej, aby do niego nie dopuścić. Zwrócił także uwagę, że w związku ze zmianami w prawie na uczestnikach procesu budowlanego pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie będzie spoczywała większa odpowie­dzialność.

 

Andrzej R. Dobrucki i Jacek Szer

 

Styczniowe obrady w dużej części po­święcone były także omówieniu prze­biegu i wyników XXVI sesji egzaminacyj­nej na uprawnienia budowlane. Marian Płachecki, przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB, szczegó­łowo przedstawił wyniki ubiegłorocznej jesiennej sesji egzaminacyjnej.

Do pisemnego testu XXVI sesji eg­zaminacyjnej zostało dopuszczonych 3231 kandydatów ubiegających się o uprawnienia budowlane. Testu nie zdało 375 osób w kraju. Do czę­ści ustnej egzaminu, poza osobami, które zdały test, przystąpiło dodat­kowo 514 osób w trybie poprawko­wym.- powiedział Marian Płachecki. – W XXVI sesji egzaminacyjnej 2663 osoby zdały egzamin i uzyskały upraw­nienia budowlane.

Najwięcej uprawnień budowlanych uzyskali w XXVI sesji egzaminacyjnej inżynierowie w specjalności konstruk­cyjno-budowlanej – ok. 45%; w spe­cjalności instalacyjnej sanitarnej – 19,5%; w specjalności instalacyjnej elektrycznej – 15% oraz w specjalno­ści inżynieryjnej drogowej – 9,3%. Po­zostałe specjalności reprezentowały się następująco: specjalność inżynie­ryjna mostowa – 4%; specjalność in­żynieryjna kolejowa obiekty – 3,2%; specjalność inżynieryjna kolejowa sterowanie ruchem kolejowym – 1%; specjalność inżynieryjna hydrotech­niczna – 1,5%; specjalność inżynieryj­na wyburzeniowa – 1 osoba i specjal­ność instalacyjna telekomunikacyjna – 1,6%.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu M. Płachecki, nadal odczuwalna jest spadkowa tendencja poziomu zdawalności w przypadku egzaminu ustnego. Sprawdzanie doświadczenia zawodo­wego i praktycznego stosowania wie­dzy technicznej wskazuje i potwier­dza niedostateczne przygotowanie do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

O korzystaniu przez członków PIIB z usług dostępnych na portalu PIIB mówił Adam Kuśmierczyk, zastęp­ca dyrektora Krajowego Biura PIIB. Zwrócił uwagę, że członkowie nasze­go samorządu korzystający z portalu PIIB mają obecnie dostęp do elektro­nicznych zaświadczeń o przynależ­ności do izby, biblioteki norm PKN, serwisów: e-Sekocenbud, Serwisu

Budowlanego, Prawo ochrony środo­wiska, Serwisu BHP, BISTYP i szkoleń e-learningowych. Ogółem ponad 90 tys. osób, czyli 78% członków, posia­da już swoje konta w serwisie inter­netowym PIIB. A. Kuśmierczyk omówił także temat korzystania przez człon­ków naszego samorządu zawodowego z elektronicznej biblioteki norm PKN. Już ponad 29 294 osoby skorzystały z tej możliwości, co stanowi 25,4% wszystkich zrzeszonych w naszej izbie. Z serwisu e-Sekocenbud skorzy­stało 13 601 osób (11,79% ogółu), z Serwisu Budowlanego korzystało 9411 czynnych członków izby (8,16% ogółu), z serwisu Prawo ochrony śro­dowiska – 2186 osób (1,89% ogółu), natomiast z Serwisu BHP – 4034 osoby (3,49% ogółu). Jak podkreślił A. Kuśmierczyk, dane te są ważne ze względu na planowanie dalszej działalności niektórych z tych usług elektro­nicznych. Dodał także, że na stronie internetowej dostępne są obecnie 22 kursy e-learningowe i największą popularnością cieszą się: kontrole stanu technicznego obiektów budow­lanych oraz kosztorysowanie robót budowlanych.

 

Andrzej Jaworski, skarbnik KR PIIB

 

Następnie Danuta Gawęcka, sekre­tarz KR PIIB, omówiła prace zespołu ds. przebudowy i modernizacji budynku przeznaczonego na siedzibę PIIB przy ul. Kujawskiej 1 w Warszawie, a Piotr Filipowicz przedstawił opracowaną ekspertyzę w zakresie konstrukcyjno- budowlanym obiektu.

Prezydium KR PIIB przyjęło także uchwałę w sprawie składek dotyczą­cych przynależności PIIB do organizacji krajowych (Stałe Przedstawicielstwo Kongresu Budownictwa) i zagranicz­nych (Europejska Rada Izb Inżynier­skich – ECEC i Europejska Rada Inży­nierów Budownictwa – ECCE).

W dalszej części obrad Urszula Kieller-Zawisza, doradca ds. komu­nikacji społecznej, zrelacjonowała przebieg szkolenia członków Grupy Medialnej PIIB, w skład której wcho­dzą przedstawiciele okręgowych izb odpowiadający za udzielanie informa­cji mediom oraz działalność promo­cyjną. Szkolenie odbyło się 10 grud­nia 2015 r. w Warszawie w siedzibie PIIB. Miało charakter warsztatów, których celem było usprawnienie przepływu informacji medialnej oraz wspieranie działań promocyjno-medialnych w okręgowych izbach.

W czasie posiedzenia Prezydium KR PIIB Danuta Gawęcka przedstawiła również terminy tegorocznych okrę­gowych zjazdów sprawozdawczych. Pierwszy odbędzie się 2 kwietnia w Świętokrzyskiej OIIB, natomiast ostatni zjazd zaplanowano na 22 kwietnia w Podkarpackiej OIIB. Naj­więcej, bowiem 6 zjazdów okręgo­wych przewidziano na 16 kwietnia.

 

Urszula Kieller-Zawisza

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in