Partnerstwo publiczno-prywatne w budownictwie

03.04.2008

1 kwietnia br. podsekretarz stanu Olgierd Dziekoński spotkał się z szefem oddziału ds. operacji międzynarodowych brytyjskiego przedsiębiorstwa International Financial Services Stephenem Harrisem.

Tematem rozmów były kwestie dotyczące zastosowania formuły tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego przy realizacji inwestycji w zakresie rozbudowy infrastruktury i budownictwa mieszkaniowego.
Wiceminister O. Dziekoński podkreślił, że w Polsce głównymi uczestnikami projektów, prowadzonych w oparciu o zasady partnerstwa publiczno-prywatnego są jednostki samorządu terytorialnego. Rola rządu polskiego sprowadza się do tworzenia sprzyjającego otoczenia legislacyjnego dla projektów inwestycyjnych, prowadzonych w oparciu o zasady partnerstwa publiczno-prywatnego. Wiceminister wskazał także na możliwość wykorzystania przez gminy niektórych form partnerstwa publiczno-prywatnego w celu rozwoju tzw. budownictwa społecznego i budownictwa dostępnego.
W opinii Stephena Harrisa, obecnie mamy do czynienia z ewolucją formuły partnerstwa publiczno-prywatnego spowodowaną tym, iż coraz więcej rządów sięga po ten model dla realizacji dużych inwestycji o charakterze infrastrukturalnym. W związku z tym istnieje ryzyko wystąpienia poważnych braków kadrowych wśród firm zajmujących się doradztwem w zakresie wdrażania partnerstwa publiczno-prywatnego.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in