W MIiB o projekcie ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach

18.12.2017

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa 12 grudnia br. odbyło się spotkanie Tomasza Żuchowskiego, sekretarza stanu MIiB, z przedstawicielami Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Krajowej Izby Architektów RP oraz okręgowych izb inżynierów budownictwa i architektów w celu omówienia aktualnych prac legislacyjnych MIiB w obszarze budownictwa.

Rozmawiano o uwagach zgłoszonych podczas konsultacji publicznych do projektu ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach. Przy tej okazji odbyła się dyskusja nad potrzebą uregulowania w ustawie zakresów uprawnień budowlanych w zawodach architekta oraz inżyniera budownictwa.

– Tylko dobra rozmowa i rzetelna współpraca ze środowiskiem inżynierskim jest w stanie dać efekt synergii – powiedział Tomasz Żuchowski.

Andrzej Roch Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, zwrócił uwagę, że PIIB zgłosiła swoje uwagi do projektu ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach, wypracowane wspólnie ze wszystkimi okręgowymi izbami inżynierów budownictwa.

 

Fot. MIiB

 

– Niepokoją nas zapisy art. 70 i art. 73, które traktujemy jako ograniczanie naszej samorządności. Brakuje także zapisu, że jesteśmy zawodem zaufania publicznego, co jest niezmiernie ważne – zauważył A.R. Dobrucki. – Do przedstawionej przez ministerstwo propozycji ustawy nadal mamy uwagi.

Projekt ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach  przygotowany przez ministerstwo omawiał Błażej Korczak, zastępca dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji MIiB. Zwrócił uwagę m.in. na osobowość prawną izb i obowiązkowe podnoszenie kwalifikacji przez członków samorządu zawodowego. Uczestniczący w obradach przedstawiciele okręgowych izb inżynierów budownictwa zgłaszali swoje spostrzeżenia i uwagi do zaprezentowanej wersji. Sekretarz stanu zwrócił uwagę na dialog z samorządem, który umożliwia wprowadzanie zmian.

– Ostatnie lata pokazały wiele budów bez poszanowania ładu przestrzennego. Musimy to zmienić. Ustawa inwestycyjna, zwana małym kodeksem, musi uformować odpowiedni system. Nie stać nas dziś na budowanie byle czego, byle gdzie. Liczę, że środowisko architektów, inżynierów budownictwa wspomoże nas w tych działaniach – mówił T. Żuchowski.

Dyskutowano także o wchodzącej w życie od nowego roku nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja ma umożliwić wprowadzenie nowoczesnych technologii, jak również przyśpieszyć i ułatwić proces realizacji inwestycji.

Kolejnym tematem były proponowane rozwiązania w zakresie zmian w strukturze projektu budowlanego, które wynikają z projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego („ustawy inwestycyjnej”).

Było to kolejne ze spotkań, jakie odbywają się w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa i są okazją do przedyskutowania proponowanych rozwiązań legislacyjnych z przedstawicielami samorządów zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa.

W obradach uczestniczyła także Anita Oleksiak, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

 

Urszula Kieller-Zawisza

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in