Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Światowy Kongres Inżynierii i 68. Zgromadzenie Ogólne ECCE

04.12.2018

W Londynie 22-26 października br. odbył się Światowy Kongres Inżynierii (Global Engineering Congress - GEC). Równocześnie 22-24 października miało miejsce 68. Zgromadzenie Ogólne ECCE.

W obradach uczestniczyli: Zbigniew Kledyński, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Zygmunt Meyer i Włodzimierz Szymczak, członkowie Krajowej Rady PIIB.

Światowy Kongres Inżynierii został zorganizowany przez Institution of Civil Engineers (ICE) z okazji jubileuszu 200-lecia jego istnienia oraz World Federation of Engineering Organizations (WEFO) z okazji jubileuszu 50-lecia.

Na obrady przybyły tysiące inżynierów z całego świata. Kongres został oficjalnie otwarty przez Nicka Baveystocka, dyrektora generalnego ICE. Następnie przemówienie wygłosił lord Robert Mair, przewodniczący ICE, który podkreślił, że kongres daje realną okazję do ożywienia globalnej społeczności i poprawy życia milionów ludzi. Miguel Clusener-Godt, dyrektor Działu Ekologii i Nauk o Ziemi UNESCO, przedstawił pracę UNESCO pomagającą realizować cele zrównoważonego rozwoju, podkreślił kluczową rolę nauki i inżynierii. Dr Marlene Kanga, prezydent WEFO, przeczytała wiadomość od Antonia Guttersa, sekretarza generalnego ONZ, który gratulował ICE oraz WEFO rocznic działania oraz wkładu inżynierii w rozwój gospodarki i społeczeństwa.

 

 

Dr Kanga w swoim wystąpieniu podkreśliła potrzebę różnorodności i kreatywności w inżynierii, co ma służyć opracowaniu rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju.

W kolejnych dniach odbywały się sesje dotyczące roli inżynierii oraz wyzwań i możliwości związanych z realizacją celów zrównoważonego rozwoju, budowania zrównoważonej ekonomii i mocnego społeczeństwa, zmian w zakresie inwestycji, edukacji itd. Tematy te były poruszane w poszczególnych sesjach z zakresu: energii, innowacji, klimatu, miast, wody, inspiracji. Równocześnie można było m.in. wziąć udział w warsztatach, panelach dyskusyjnych, zwiedzić wystawę fotografii „Przez mosty do dobrobytu” i zapoznać się z ofertą wydawniczą ICE. 22 października odbyło się spotkanie Zbigniewa Kledyńskiego i Zygmunta Meyera z Piotrem Świebodą oraz Piotrem Dudkiem, prezesem i wiceprezesem Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii (STP). Rozmawiano o działalności STP, wzajemnej współpracy, pomocy polskim inżynierom pracującym i mieszkającym w Wielkiej Brytanii.

23 października prezes PIIB wziął udział w kolacji organizowanej przez ICE, której gospodarzem był Andrew Wyllie, dyrektor generalny Costain, od 6 listopada br. przewodniczący ICE. Równocześnie odbywało się 68. Zgromadzenie Ogólne ECCE (Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa), które prowadził Włodzimierz Szymczak, jej prezydent. Uczestnicy zapoznali się z nową książką wydaną przez ECCE „Notatki z historii inżynierii”, prezentacją podsumowującą obchody roku 2018 jako Roku Inżynierów Budownictwa oraz działaniami ECCE w ostatnim półroczu. Ważnym wydarzeniem były wybory nowego zarządu ECCE. Włodzimierz Szymczak objął stanowisko byłego prezydenta, natomiast stanowisko prezydenta ECCE - Aris Chatzidakis z Greckiego Stowarzyszenia Inżynierów Budownictwa.

Nowy Zarząd ECCE na kadencję 2018-202: Aris Chatzidakis (Grecja), prezydent ECCE; Włodzimierz Szymczak (Polska), były prezydent; Andreas Brandner (Austria), wiceprezydent/ prezydent - elekt; Dimitar Natchev (Bułgaria), wiceprezydent/skarbnik. Członkowie zarządu: Platonas Stylianou (Cypr), Paul Coughlan (Wielka Brytania), Jose Francisco Saez Rubio (Hiszpania), Helena Endriksone (Łotwa), Maria Karanasiou (Grecja) - sekretarz generalny.

Na zakończenie trzeciego dnia kongresu Włodzimierz Szymczak poprowadził panel zamykający. W przemówieniu programowym przedstawił informacje dotyczące Europejskiego Roku Inżynierów Budownictwa 2018. Podkreślił, że działania i inicjatywy związane z tym wydarzeniem miały miejsce w całej Europie, a ich zadaniem było zachęcenie do zainteresowania się i zaangażowania w budownictwo. Podkreślił znaczenie inżynierii lądowej i wodnej dla wspierania postępu społecznego oraz gospodarczego, podkreślając, że jest to „kluczowy element gospodarki krajowej i międzynarodowej”.

 

Anna Lewandowska

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube