Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Światowy Dzień Wody

22.03.2019

Problemem jest też marnotrawienie wody. Obecnie blisko 30% wody marnuje się przez przeciekające pod ziemią rury. I tu z pomocą może przyjść technologia. Podziemne wycieki można ograniczyć stosując rozwiązanie, jakim jest podział terenu miejskiego na tzw. strefy ciśnienia. To rozwiązanie zastosowano już m.in. w Londynie, gdzie wydzielono 800 takich stref. Dzięki temu można było znacznie obniżyć ciśnienie w całym mieście, co spowodowało, że w miejscach, w których wycieka woda, jest mniejsze ciśnienie i straty wody są mniejsze. Dzięki takim rozwiązaniom według np. szacunków ekspertów z firmy Danfoss można zaoszczędzić 40% wody, zmniejszyć zużycie energii o 40% i zapobiec występowaniu nowych wycieków w 50%.

 

Innowacyjne oczyszczalnie ścieków

Kolejnym problemem jest przemysł oczyszczania ścieków. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) oczyszczalnie ścieków i stacje uzdatniania wody zużywają ok. 4% energii elektrycznej w skali globalnej. To blisko 60% energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe na całym świecie. Gdyby udało się ograniczyć w nich zużycie energii do zera, oszczędności byłyby ogromne.

Oczyszczalnie ścieków można by wyposażyć w inteligentne czujniki informujące o niskim poziomie ścieków, co powodowałoby zmniejszenie mocy pomp, a co za tym idzie spowolnienie ich pracy i obniżenie użycia energii. W Danii, Niemczech i USA istnieją już takie oczyszczalnie, które dzięki zastosowaniu prostej i ogólnodostępnej technologii stały się całkowicie neutralne energetycznie. W duńskim Aarhus znajduje się oczyszczalnia, która produkuje 190% więcej energii, niż potrzebuje do oczyszczania wody. Ta energia może zostać następnie wykorzystana przez pompy w wodociągach.

 

Czytaj też: Woda wyzwaniem w planowaniu miast

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube