Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przedsiębiorco, poznaj projekt SPIN - Małopolskie Centra Transferu Wiedzy!

Artykuł sponsorowany

26.11.2018

Politechnika Krakowska od lat zgłębia temat budownictwa energooszczędnego w ramach działalności Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego – jednostki powstałej przy uczelni w 2013 r. z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Teraz, dzięki projektowi SPIN, przedsiębiorcy sektora MŚP mają okazję skorzystać z bezpłatnych usług tej instytucji – każdy, kto prowadzi działalność związaną z branżą budowlaną może liczyć na bezpłatną pomoc w zakresie rozwoju firmy i podniesienia jej konkurencyjności. O zaletach projektu SPIN opowiada dr Małgorzata Fedorczak-Cisak z Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej.

 

 

 

Jak rozpoczęła się współpraca MCBE z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego?

Kilka lat temu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego nawiązał porozumienie z czterema krakowskimi uczelniami wyższymi. Każda z tych uczelni reprezentuje inną dziedzinę spośród tzw. Inteligentnych Specjalizacji Regionu. Politechnika Krakowska jest przypisana do specjalizacji, którą jest budownictwo energooszczędne. Współpraca od samego początku układa się bardzo pomyślnie, dzięki czemu realizujemy już drugi projekt z serii SPIN, tym samym stając się jednym z czterech Centrów Transferu Wiedzy w Małopolsce.

 

Czy przedsiębiorcy chętnie zgłaszają się do projektu SPIN?

W ramach projektu SPIN zrealizowaliśmy wiele usług dla przedsiębiorców i możemy stwierdzić, że zainteresowanie firm udziałem w projekcie i ich potrzeba kontaktu ze światem nauki są bardzo duże. Naukowcy z kolei mają zapał do wykonywania rzeczy praktycznych, nie tylko pisania publikacji. Chcemy angażować się w projekty, które mogą przerodzić się w innowacje. Uważam, że projekt SPIN jest jednym z lepszych istniejących programów dla przedsiębiorców, który pomaga rozwijać firmy przy udziale naukowców.

 

Jakiego typu działania do tej pory zrealizowało MCBE w ramach projektu SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy?

Realizacją, z której jesteśmy naprawdę dumni, gdyż potwierdza ona skuteczność łączenia nauki i przemysłu, jest współpraca z firmą PalettenWerk. W ramach projektu powstała innowacyjna technologia budynków szkieletowych z drewna CLT. W pierwszym roku współpracy zajmowaliśmy się opracowywaniem technologii, a obecnie przygotowujemy się do budowy sześciu eksperymentalnych obiektów do przeprowadzenia badań in situ. Inwestycja ma planowo zostać wykonana na terenie Libertowa w gminie Mogilany pod Krakowem. Oczywiście zachęcamy wszystkich zainteresowanych do oglądania budowy tworzonej przy zastosowaniu innowacyjnej technologii.

 

 

Wskazany przykład opisuje drugi etap współpracy z przedsiębiorcą – realizacyjny. Jak wygląda pierwszy etap?

Aby pozyskać fundusze na innowacje, firma musi wykazać się agendą badawczą, czyli posiadać opracowaną innowację, a także szczegółowy opis działań i badań, które będziemy przeprowadzać, by przetestować tę innowację w rzeczywistym użytkowaniu. Jedną z wielu usług, które świadczymy na rzecz firm na początku współpracy w ramach projektu SPIN, jest audyt. Może mieć on charakter wstępny, by ocenić dotychczasowe funkcjonowanie firmy oraz jej podstawowe potrzeby, lub pogłębiony, by dokładnie określić zakres prac, które powinny być wykonane, żeby przedsiębiorstwo mogło udoskonalić oferowane przez siebie usługi. Kolejnym etapem jest wskazanie źródeł dofinansowania. Wspieramy przedsiębiorców w zakresie tworzenia wniosków o dofinansowanie, a następnie możemy wykonywać zlecone badania.

Bardzo często mamy do czynienia z projektami o charakterze interdyscyplinarnym, do których angażujemy ekspertów z całej Politechniki Krakowskiej, nie tylko związanych z MCBE.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+