Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Obradowała Krajowa Rada PIIB

12.09.2018

Zbigniew Kledyński zreferował prowadzone prace legislacyjne dotyczące inżynierów budownictwa. Odwołał się do spotkania, które miało miejsce 14 sierpnia br. w Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z reprezentantami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Izby Architektów RP i związane było z prekonsultacjami projektów ustaw: o architektach oraz o inżynierach budownictwa.

Generalny postulat PIIB to nierozdzielanie regulacji dotyczących tych zawodów i związanie ich, tak jak jest obecnie, z samodzielnymi funkcjami technicznymi w budownictwie, wynikającymi z kolei z prawa budowlanego. Podejście takie nie znalazło jednak do tej pory aprobaty ze strony Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Nadal trwają prace nad odrębnymi aktami prawnymi.

 

 

Kluczową kwestią jest fundamentalna różnica w konstytuowaniu obu zawodów, widoczna w początkowych zapisach projektów ustaw. Umiejscawia ona zawód architekta w bardzo szeroko rozumianym pojęciu architektury, a zawód inżyniera budownictwa jako wykonawcy czynności określonych w posiadanych uprawnieniach budowlanych. Polska Izba Inżynierów Budownictwa jest przeciwna rozdzielaniu regulacji dotyczących zawodu architekta i inżyniera budownictwa.

Uczestniczący w posiedzeniu KR PIIB zapoznali się także z realizacją budżetu za 7 miesięcy, którą zreferował Dariusz Karolak, zastępca skarbnika KR PIIB. Krajowa Rada PIIB zdecydowała także o nadaniu Odznak Honorowych PIIB członkom: Łódzkiej, Pomorskiej, Wielkopolskiej i Świętokrzyskiej OIIB.

 

Urszula Kieller-Zawisza

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube