Inauguracyjne posiedzenie Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego

30.10.2018

Nie wstyd nie wiedzieć, lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić.

F. Chwalibóg

 

W dniu 11 października br. w siedzibie PIIB w Warszawie miało miejsce pierwsze posiedzenie Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego (KUDZ). Jej celem jest wspieranie PIIB w zakresie rozwoju wiedzy, umiejętności i kompetencji członków samorządu zawodowego inżynierów budownictwa poprzez rozwój różnego rodzaju form szkoleniowych oraz zapewnienia pomocy w zakresie ustawicznego doskonalenia zawodowego członków izby.

W spotkaniu wzięli udział jej członkowie (lista członków na www.piib.org.pl) na czele z przewodniczącym Adamem Rakiem. Gościem posiedzenia był Tomasz Piotrowski, zastępca sekretarza Krajowej Rady PIIB, który zaprezentował kilka ważnych spraw dotyczących bieżącej działalności izby. Opowiedział o końcowych pracach przy nowej siedzibie PIIB w Warszawie, planach działania powołanych we wrześniu: Zespołu ds. BIM (w tym związanych z BIM-em problemach i zagrożeniach dla małych firm) oraz Zespołu ds. funduszu spójności (zaznaczając, że spójność to także np. dzielenie się przez duże izby z mniejszymi dostępnością do szkoleń). Szczególne zainteresowanie wzbudziły informacje dotyczące problemów i zagrożeń, jakie mogą nieść dla członków izby skierowane w październiku do uzgodnień i konsultacji publicznych projekty ustawy o inżynierach budownictwa oraz ustawy architektach.

 

Przewodniczący komisji Adam Rak

 

Następnie Adam Rak przedstawił ujęte w 9 punktów podstawowe zadania do realizacji przez komisję. Są to: zadania wynikające z regulaminu podnoszenia kwalifikacji zawodowych przyjętego przez XVII Krajowy Zjazd PIIB, wsparcie systemu podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez towarzystwo ubezpieczeń Ergo Hestia SA, rozwój e-learningu, wykorzystanie i rozwój telewizyjnych portali szkoleniowych, cyfryzacja systemu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, wsparcie niektórych ważnych konferencji naukowych naukowo-technicznych, pomoc w organizacji szkoleń organów statutowych PIIB, wykorzystanie „Inżyniera Budownictwa” i innych czasopism w systemie podnoszenia kwalifikacji.

Grzegorz Świt, członek komisji, stwierdził, że jest spore grono członków izby, którzy są mało zainteresowani poszerzaniem i aktualizowaniem swojej wiedzy, często nie znają zmian przepisów ani nowych materiałów budowlanych, a przecież „gdy człowiek stoi w miejscu, to się cofa”.

Adam Rak wskazał z kolei na liczną grupę młodych, zapracowanych inżynierów, którym trudno znaleźć czas na przybycie na szkolenie i dla nich trzeba szukać innych form podnoszenia kwalifikacji, np. w postaci szkoleń przez Internet. Doświadczeniami w zakresie prowadzenia telewizyjnego portalu szkoleniowego podzielił się Marek Kaliński, reprezentujący Dolnośląską OIIB, w której od 2015 r. działa telewizja internetowa.

 

Agnieszka Jońca i Grzegorz Ratajczak, członkowie komisji

 

Zaproszona na posiedzenie Maria Tomaszewska-Pestka z Ergo Hestii omówiła krótko zasady szkoleń dotyczących ubezpieczeń organizowanych na prośby poszczególnych izb przez Hestię. Zauważyła, że często inżynierowie nie wiedzą nawet, po co jest ubezpieczenie OC i co robić w przypadku wypadku na budowie. Adam Kuśmierczyk, zastępca dyrektora Krajowego Biura PIIB, zaprezentował obecne możliwości i plany związane z poszerzaniem wiedzy poprzez korzystanie z usług dostępnych na portalu PIIB: szkoleń e-learningowych, elektronicznej biblioteki norm PKN (obecnie można z niej korzystać także na urządzeniach mobilnych). Następuje systematyczny wzrost zainteresowania tymi usługami.

A. Kuśmierczyk wspomniał także o zamiarze powrotu do elektronicznego systemu wspomagania kosztorysowania. Podstawowe zadania przyjęte do realizacji przez KUDZ zostały rozdzielone między 2-4-osobowe zespoły opracowujące, skupiające reprezentantów różnych izb.

 

Krystyna Wiśniewska

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in