Natchnienie od Gaudiego

15.05.2008

15 maja 2008r. w Centrum Sztuki Współczesnej w Alejach Ujazdowskich w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Termo Organiki inaugurująca ogólnopolski architektoniczno-artystyczny konkurs „Termo Organika Gaudi Projekt”.

Zasady konkursu „Termo Organika Gaudi Projekt”

{wmv}zasadynowy{/wmv}

Dr Aleksander Panek z NAPE na konferencji prasowej Termo Organiki inaugurującej ogólnopolski architektoniczno-artystyczny konkurs „Termo Organika Gaudi Projekt”.

{wmv}Zasady_konkursu_Termo{/wmv}
{wmv}Paneknowy{/wmv}

„Termo Organika Gaudi Projekt” to otwarty konkurs na oryginalny projekt fasady budynku, przeznaczony przede wszystkim dla architektów, artystów i studentów uczelni artystycznych oraz architektury. Uczestnicy mają za zadanie zaprojektowanie oryginalnej instalacji artystycznej, która spełni rolę niepowtarzalnej fasady i jednocześnie zapewni budynkowi termoizolację.
W ramach projektu Termo Organika będzie promować budownictwo  energooszczędne.

„Termo Organika Gaudi Projekt” nie jest zwykłym konkursem,  jest jednocześnie akcją społeczną, która w przystępny sposób promuje energooszczędne metody w budownictwie. Ma również udowodnić, że realizując założony cel – oszczędzanie energii – można radykalnie odmienić wygląd ocieplanych budynków. 
– Czekamy na nieodkrytego polskiego Gaudiego, Eiffela czy Salvadora Dali – mówi Dariusz Stachura, prezes Termo Organiki.
Konkurs ma za zadanie wyłonić projekty, których realizacja zapewni budynkom termoizolację ścian oryginalną instalacją artystyczną.  Uczestnicy konkursu muszą znaleźć w swoich miastach budynki do ocieplenia i zaprojektować im oryginalną elewację, która spełni rolę niepowtarzalnej fasady i jednocześnie termoizolacji. Mogą też zająć się trzema budynkami zaprojektowanymi do metamorfozy przez organizatorów konkursu.
Organizator ma nadzieję, że dzięki konkursowi powstaną niezwykłe budynki i odkryte zostaną ciekawe osobowości twórcze. Zwycięskie projekty zmienią zaś nudne fasady  budynków w coś wystrzałowego, co spodoba się mieszkańcom, będzie wywoływać pozytywne emocje i stanie się obiektem zainteresowania turystów.
Konkurs skierowany jest przede wszystkim do architektów, rzeźbiarzy, plastyków i studentów tych dziedzin. Uczestnicy mają pełną swobodę artystyczną przy tworzeniu projektu, ograniczoną jedynie zdrowym rozsądkiem,  prawem budowlanym i regulaminem konkursu.
– Nie chcemy ograniczać fantazji uczestników konkursu. Chcemy otworzyć przestrzeń dla wyobraźni – dodaje Dariusz Stachura. – Najlepiej, gdyby budynki wyjątkowo brzydkie przekształcić tak, by pozytywnie odmieniły swoje najbliższe otoczenie. Jestem przekonany, że będziemy mieli wiele fantastycznych propozycji,  które pozwolą odświeżyć  szare polskie budynki,  być może niektóre zamienią się z architektonicznych poczwar w efektownego motyla.
Organizatorom konkursu zależy na tym, by nowe fasady budynków były niezwykłe, intrygujące, przykuwające uwagę. Czy to się uda? Szanse są duże, bo prace oceni jury składające się z autorytetów świata sztuki, architektury i budownictwa, w którego skład weszli m.in.  Anda Rottnedberg- historyk sztuki, Leon Tarasewicz- malarz, Mirosław Bałka- rzeźbiarz, Piotr Szaroszyk- architekt, Marek Kaproń- dyrektor ITB,  Aleksander Panek z NAPE.

{mospagebreak}
 Liczymy szczególnie na młodych twórców, im wciąż jeszcze się chce. Rzadko zdarzają się takie okazje jak ten konkurs, by bez ograniczeń  spełnić swoje artystyczne marzenia- powiedział Leon Tarasewicz
Anda Rottenberg widzi w konkursie szanse na zmianie myślenia o architekturze mieszkalnej.
Większość polskich budynków powstała w czasach  PRL. Tendencje architektoniczne często zapadały w politycznych gabinetach i nie miały nic wspólnego z estetyką.  Mieszkamy w identycznych blokach, które nie różnią się od siebie nawet kolorem. powiedziała  Anda Rottenberg – Jest szansa, że wizje uczestników konkursu pokażą jak można zmienić na lepsze wygląd szarych, polskich bloków.
 Dla autorów najlepszych prac przewidziano nagrody pieniężne – za zajęcie pierwszego miejsca 15 tys. zł, zaś za kolejne dwa odpowiednio po 8 i 4 tys. Są już pierwsze pomysły.
– Mój  projekt będzie  połączeniem malarstwa i rzeźby. Obraz na fasadzie będzie abstrakcyjną metaforą ziemi i nieba, na której znajdą się dwie rzeźby: kobiety i  mężczyzny. wspinających się po ścianie budynku do gwiazd – mówi Agata Balińska absolwentka ASP z Warszawy – Ciepły klimat projektu odmieniłby otocznie. Mam już na oku budynek z lat 50 na warszawskiej Woli.
Wyróżnione i nagrodzone projekty zostaną przez Termo Organikę dostosowane pod względem technicznym do realizacji i przekazane właścicielom budynków. Organizator zapewni późniejszą pomoc w ich wykonaniu. Konkurs startuje 15 maja i potrwa do 30 września. W  ramach akcji m.in. na stronie konkursowej; www.termoorganikagaudiprojekt.pl
 znajdą się specjalnie przygotowane informacje dotyczące oszczędzania energii i ochrony środowiska w Polsce i na świecie.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in